An Entity-relationship approach to data modeling
  1. Tez No: 15651
  2. Yazar: İSMET YURTSEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELAHATTİN KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Veri modeli bir veri tabanında saklanan verinin türünü tarif eden plandır. Bu plan verinin nasıl yapılanabileceğini ve veriye nasıl ulaşılınabileceğini gösterir. Bir veri tabanı verinin kendisini ve verinin türünü veri modelinin olanakları ile tarif eden veri planını içerir. Bu tezde anlamsal (semantic) veri modelleri ve ilişkisel (relational) veri modelinin özelliklerini içeren bir varlık-ilişki (entity-relationship) veri modeli önerilmektedir. Model biricik isimli varlıklar kavramını, varlık türleri hiyerarşisini, ilişki özellikleri için tür ve biriciklik kısıtlamalarını, ve veri tabanlarının fiziksel dağıtımlılığını ve bağımsızlığını sağlayacak mantıksal bölümleme olanaklarını içermektedir. Kullanılmakta olan veri modelleri üzerinde yapılan inceleme hiç bir veri modelinin bir veri tabanı tasarımcısının tüm istek ve ihtiyaçlarını karşılayamadığını göstermektedir. Bazı modeller kolaylıkla veriden anlam çıkarabilmede fakat bunu yapar iken karmaşıklık ve performans problemleri yaratmaktadır. Bazı modellerin anlaşılması çok kolay olduğu halde bilgisayar donanımının kısıtlamalarını içermektedir. Burada önerilen model bir çok modelin zayıf ve güçlü olduğu yanların incelenmesi sonucunda önerilmiştir ve çeşitli yaklaşımları biraraya getirmektedir.vi Önerilen model çeşitli modellerde çeşitli şekillerde kullanılan ve kabul edilmiş özellikleri içermektedir. Model karakter katarı, integer, yüksek düzeyli veri türleri (örnek : nokta, çizgi, bölge), gibi veri değerleri ile gerçek veya soyut nesneleri temsil eden varlıkları, varlıklar ve/veya veri değerleri arasındaki ilişkileri temsil eden temel elemanlara sahiptir. Ayrıca, tür hiyerarşisi, ilişkisel anahtarlar, ve veri tabanın bağımsız dizilere bölümlenmesi için de olanaklar sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT A data model is a scheme for describing the types of data that may be stored in a database: how these data may be structured, and how they may be accessed. Any particular database consists of the data themselves plus a data schema that describes the types of data in terms of the data description primitives of the data model. This dissertation proposes an entity-relationship data model that includes features of the Relational model and distillations of desirable features of more recent semantic models. The model includes the concept of entities with unique names, a hierarchy of types of entities, types and uniqueness constraints on relation attributes, and a logical segmenting mechanism that can be used to facilitate physical distribution and independence of databases. A survey of existing data models shows that there is no perfect data model that can fulfill all of the requirements of database designers. Some models can easily capture the semantics of the stored data at the cost of introducing complexity and performance problems. Some models are easy to understand but machine oriented. The data model proposed herein is the result of analyzing the strengths and weaknesses of a number of models and integrates a variety of viewpoints. It includes features that are accepted in someiv form in a number of models. The data model primitives include simple data values such as strings or integers, higher level data values such as points, lines or regions, entities representing real or abstract objects, and relationships among entities and/or data values. Mechanisms for a hierarchy of types, relational keys, and segmentation of databases into independent files are also provided.