Kent bilgi sistemi için yeni model önerileri
New model proposals for urban information systems
  1. Tez No: 83185
  2. Yazar: İSMAİL TÖRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
ÖZET KENT BİLGİ SİSTEMİ İÇİN YENİ MODEL ÖNERİLERİ Bu tez çalışmasında, kentsel faaliyetlerin yerine getirilmesinde optimum karar- verebilmek için ihtiyaç duyulan, planlama, mühendislik, temel hizmetler ve yönetimsel bilgileri hızlı ve sağlıklı bir şekilde irdeleyen bir bilgi sistemi olan Kent Bilgi Sistemi (KBS) için yeni veri modelleri incelenmiş ve bu konularla ilgili iki ana uygulama geliştirilmiştir. İlk bölümde giriş ve çalışmanın amacı, benzer konulardaki mevcut çalışmalar ve yapılan çalışmanın içeriğinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde genel tanımlar verilerek bu konulara yabancı olanların aydınlatılması sağlanmıştır. Takip eden diğer iki bölümde ise, Coğrafi ve Kent Bilgi Sistemleri açıklanmış bunların tanımlan, gelişimleri, faydalan, bileşenleri, ilgili kurumlan ve bu sistem içindeki görevleri ile ülkemizde yürütülen çalışmalardan (özellikle istanbul) bahsedilerek bu konular hakkında etraflıca bilgi verilmiştir. KBS için yeni modeller ise beşinci bölümde incelenmiştir. Günümüz KBS yapılarından (KB S 'ye 1-veritabanı yaklaşımı ve KB S 'ye 2-veritabanı yaklaşımı) incelenmiş ve karşılaştınlmıştır. Bu bölümde esas olarak ise KBS uygulamalan için mevcut veri modelleri (Kavramsal : ER Modeli, Mantıksal : Hiyerarşik, Ağ, İlişkisel, Karma, Nesneye-Yönelik) ile bunların zayıf ve güçlü taraflan incelenmiş, birbirleri ile karşılaştınlmıştır. Özellikle, mevcut VTYS uygulamalan için önerilmiş ilişkisel ve Geliştirilmiş Varlık-İlişki (Extended Entity-Relationship : EER) ve Nesneye-Yönelik veri modelleri üzerinde durulmuştur. Aynı zamanda bu modellerin KBS uygulamalan fonksiyonlarını içermeleri için yapılması gereken yenilik ve gelişmeler üzerinde durulmuştur. Bunlar arasında Kent Bilgi Sistemi için Varlık-îlişki modelini kullanan, İlişkisel veri modelini kullanan : GRDM ve Genişletilmiş İlişkisel Model, Nesneye Yönelik veri modelini kullanan : Bi- level ve GraphDB ve Genişletilebilir veri modelini kullanan : PROBE, DASDBS ve Starburst gibi yeni model önerileri üzerinde durulmuş ve incelenmiştir. xıYine aynı bölümde, tam olarak mevcut veri modellerince tanımlanmayan Realm ve Hesaplamalı Modelleme Sistemi (Computational Modeling System : CMS) incelenmiştir. Bölümün sonunda ise günümüzde KBS projelerinde kullanılabilecek ModelServer Discovery, ModelServer Continuum ve Oracle8 Spatial Cardridge gibi yeni yazılımlardan bahsedilmiştir. Bu çalışmanın neticesinde 2 ayrı uygulama altıncı bölümde bütün teferruatlanyla açıklanmış, örnek uygulamalar gösterilmiştir. Bu uygulamalar birincisi; elde edilebilen veri, yazılım ve donanım imkanları ile İstanbul'un belli bir alanında (Sarıyer İlçesi Merkez, Maden, Yenimahalle ve Büyükdere Mahalleri) kısıtlı bir Kent Bilgi Sistemi uygulaması hazırlanmıştır. Diğeri ise ; KBS'nin oluşturulması için en temel altlıklardan biri olan Tapu Sicil Bilgilerinin bilgisayar ortamına aktarılması ve üzerinde gerekli sorgulama ve raporlamaların yapılabilmesi, aynı zamanda sistemin işlerliğinin sağlanabilmesi için gerekli ara programların da hazırlanarak Paradox 7.0 veritabam yazılımı kullanılarak Tapu Programlarının hazırlanmasıdır. Bu program sadece test amaçlı kalmayıp, şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyesinde (İGDAŞ, Mesken Gece Kondu vs.) ve 20 İlçedeki 35 Tapu Sicil Müdürlüğünde aktif olarak kullamlmaktadır. Bu çalışmamız aynı zamanda böyle bir konuda faydalı bir katkı da yapmış olmaktadır. Tez çalışması ile ilgili tartışma ve sonuçlar ise son bölümde bildirilmiştir. xıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY NEW MODEL PROPOSELS FOR URBAN INFORMATION SYSTEM In this study, an information system which is called urban information system, to perform the urban activities, the needs for making the optimum decisions, planning, engineering, utilities and management informations, investigates fast and reliable form for new data models are investigated and two main applications have been done. In the first chapter, statement of the problem, available work and objectives and scope of the study has been mentioned. In the second chapter, general definitions are given for the persons who are abroad for these subjects. At the following two chapter, Geographical and urban information system has been explanied and their definitions, developments, advantages, components, related associations and tasks in these systems, and studies have been done in our country. The fifth chapter's purpose is to present a critical review of existing data models for Urban Information System applications and identify their strengths and weaknesses. From the nowadays Urban Information System structures (one-database approach versus two-database approach) are investigated and compared. First, the data models that have been proposed for traditional database applications, including the (Conceptual : extended entity-relationship, Logical : hierarchical, network, relational, mixed, and object - oriented data models. At the same time, efforts to extend the traditional data models in order to incorporate functionalities required in Urban Information System applications are discussed next. Among these ones, new data model proposals such as, uses entity- relationship, uses relational data model : GRDM and extented-relational model, uses object-oriented modi : Bi-level and GraphDB and uses extensibility model : PROBE, DASDBS and Starburst, have been studied and investigated. Extensible data models that have been proposed for Urban Information System applications as well as other Urban Information System data models that are not fully described by any of the previous categories are described later. These models include Xlllthe topological model, Realm and Computational Modeling System. From new softwares such as ModelServer Discovery, ModelServer Continuum and Oracle8 Spatial Cardridge has been mentioned. At the end of this study, 2 different applications have been explained in detail and sample applications have been shown in the sixth cahapter. First of these applications is, with the available data, some part of Istanbul (Sarıyer county, Merkez, Maden, Yenimahalle and Büyükdere districts) has been done a limited Urban Information system application. The another one that, is from one of the most important parts of Urban Information system application, to transfer of Land ownership informations, to make queries and to prepare reports on these data, has been developed some softwares using Paradox 7.0 database. This program is not just for test purposes, at the same time, is used at Istanbul Greater City Municipality (and its assosiations, such that Mesken Gecekondu and IGDAS etc.) and at 35 directories in the 20 County. So, this study makes an useful assistance. Related discussions and results are given at the end. xiv