The Design and implementation of a programmable controller module in multiprocessing environment
- Tez No: 15650
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OĞUZ TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Günümüzde, gelişen LSI teknolojisi ve gittikçe azalan mikroişlemci fiyatları çok işlemcili sistemleri ekonomik açıdan cazip hale getirmişlerdir. Bu sistemler geniş veri tabanlarından PLClere kadar yayılmışlardır. Bu tezin amacı PLC benzeri bir modül tasarlayıp gerçeklemek ve bir grup modülü çok işlemcili ortamda çalıştırmaktır. Buna bağlı olarak programlamayı kolaylaştıracak bir de temel işletim sistemi yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The advent of LSI technology and the reduced cost of replicating processors in a system made multiple processor systems economically attractive. Multiprocessing applications range from large data base installations to PLC systems. The objective of this thesis is to design a PLC-like module and to combine a set of these modules in a multiprocessing environment. A compiler is also written with particular attention to ease the programming.