Çocuklarda febril ve afebril konvülziyonlarda post-iktal serum prolaktin düzeyleri ve periferal lökositoz
Serum prolactin levels of febrile and afebrile convulsions in children and peripheral leucocytosis
- Tez No: 156530
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLARA İÇAĞASIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Konvülziyonlar çocukluk yaş grubunun sık görülen nörolojik hastalıklarıdır ve çocukların % 3 - 5 'inde görülür. Bir çok değişik ve birbirinden farklı semptomlarla kendini gösteren epilepsinin tanısı çok büyük klinik güçlük arz etmektedir. Serum prolaktin düzeyinin epilepsi sonrası geçici olarak arttığı bilinmekte ve bunun da epilepsi atağının direkt hipotalamik uyarısına bağlı olduğu düşünülmektedir. Diğer yandan status epileptikus ve bazı jeneralize tonik klonik nöbetlerden sonra lökositoz olduğuna dair çalışmalar mevcuttur ancak lökosit sayısındaki bu artışın sebebi tam olarak açıklanamamıştır, Biz çalışmamızda, febril ve afebril konvülziyon geçiren hastalarda ve kontrol gruplarında serum prolaktin seviyesinin tespiti ile afebril konvülziyonun periferik beyaz küre sayısı üzerine etkisini inceledik. Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Pediatri Bölümüne, Temmuz 2003- Ocak 2004 tarihleri arasında başvuran akut konvülziyon geçirmiş hastalar ve kontrol grupları çalışmaya alındı. Bu gruplar 19 afebril konvülziyonlu hasta ve 30 afebril kontrol grubu ile 32 febril konvülziyonlu hasta ve 30 febril kontrol gruplarından oluşmaktaydı. Tüm hastaların kan örnekleri analiz edildi, serum prolaktin ve beyaz küre değerleri çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Seizures are a common neurologic disorder in the pediatric age group and occur in 3-5 % of children Epilepsy reflects itself with variable and non-specific semptoms, therefore it poses â great clinical difficulty to diagnose. Transient serum prolactin increases soon after epileptic attacts and are believed to be due to direct hypothalamic stimulation by the epileptic seizures. On the other hand there are some studies which show that after status epilepticus and to some degree a generalized tonic-clonic seizures peripheral white blood cell count are increased but the cause of this increase in the leucocyte count is not well known. In our study, we aimed to determine the serum prolactin levels after febrile and afebrile convulsions and control groups. We also analyze effect of afebrile convulsions on periferal white blood cell count. Patient with acute convulsion and control groups who refered to Pediatric Department of Cumhuriyet University Medical Faculty, between July 2003 - January 2004, were enrolled in the study. The groups consisted of 19 patients with, afebrile convulsions and 30 in control group and 32 patients with febrile convulsion and 30 in control group. Blood samples were analysed and serum prolactin levels and white blood cell count were determined. We saw that postictal serum prolactin levels in patients with febrile and afebrile convulsion were significantly higher than the control groups (PO.05).