Ventriküler septal defektli çocuklarda sol ventrikül fonksiyonlarının miyokardiyal performans indeksi (Tei indeksi) kullanılarak değerlendirilmesi
Assessment of left ventricular functions by using myocardial performance index (Tei index) in children with ventricular septal defect
  1. Tez No: 156546
  2. Yazar: MUSTAFA KIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş VSD'lerde son dönem olumsuz etkiler oluşmadan önce, volüm yükü altında kalan sol ventrikülün fonksiyonlarında^ değişikliklerin halen kullanılmakta olan konvansiyonel yöntemler ile belirlenmesi bazen yetersiz kalabilmektedir. Bu amaçla kalbin sistolik ve diyastolik fonksiyonlarını belirleyecek basit ve kolay elde edilebilir yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yöntemlerden biri olan, kalbin global olarak fonksiyonunu belirlemede, Doppler ekokardiyografiden türetilen miyokardiyal performans indeksinin (Tei İndeksi), son yıllarda çeşitli kalp hastalıklarında klinik ve prognostik önemi ortaya konulmuştur. Yöntem İzole VSD tanısı almış çocuklar ile sağlıklı çocuklar arasında, sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonlarını belirlemede kullanılan Doppler eko indeksleri (E/A oranı, DT, Tei İndeksi), M-mode ölçümleri (LVEDD, LVESD, LA, EF, FS) karşılaştırılmış; ayrıca VSD'li grup içinde MPI'nin klinik ve prognostik önemi, klinik değerlendirme, ekokardiyografık ve kateter-anjiografi çalışmaları parametreleri göz önüne alınarak ortaya koyulmak istenmiştir. Bulgular İzole VSD'li, yaş ortalaması 58±53 ay olan 69 çocuk çalışma grubu ve yaş ortalaması 65+42 ay olan 64 sağlıklı çocuk kontrol grubu olarak olarak alındı. Gruplar arasında M-mode özellikleri açısından fark bulunmadı. Doppler eko bulgularında E/A oranı ve ET VSD'li grupta, sağlıklı çocuklara göre istatistiksel anlamlı olarak düşük saptandı (1,38±0,13 v 1,58±0,36, p2 olan grupta,
Özet (Çeviri)
Introduction: In VSD, the conventional methods in use are insufficient to determine the changes in left ventricle, which encounters volume load, before the end-stage effects appear. For this reason, easily and reproducibly obtained methods are needed to determine the systolic and diastolic functions of the heart. The clinical and prognostic value of one of those new methods, the Doppler-derived myocardial performance index (Tei index) that is used to determine the global cardiac function, was demonstrated in many cardiac diseases in recent years. Methods: The Doppler echocardiography indexes (E/A ratio, DT, Tei index) and Ivl-mode measurements (LVEDD, LVESD, LA, EF, FS) used to determine left ventricule systolic and diastolic functions were compared between healthy children and children with isolated VSD. Additionally, we aimed to determine the clinical and prognostic value of myocardial performance index (MP!) by clinical evaluation and parameters in echocardiographic and catheter-angiographic studies. Results: The study consisted of 67 children with isolated VSD, the mean age of whom was 58±53 months and 64 healthy children with a mean age of 65+42 months. No significant difference in M-mode measures was found between the groups.