Dermatophagoides pteronyssinus spesifik allerjen immünoterapisi alan hafif astımlı çocuklarda immünoterapi etkinliğinin klinik ve inflamatuvar parametrelerle değerlendirilmesi
- Tez No: 156553
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVAL GÜNEŞERKENDİRLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Ev tozu akarına duyarlı astımlı hastalarda uygulanan spesifik allergen immunoterapi (SIT), allerjen duyarlılığında ve astım semptom ve bulgularında iyileşmeye neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı ev tozu akar duyarlılığı saptanan hafif astımlı çocuklarda uygulanan SIT'nin asrımın klinik ve inflamatuvar parametrelere etkisini araştırmaktır. Çalışma 6-16 yaşlan arası, ev tozu akarı duyarlı, 31 hafif astımlı çocuk 1 yıl izlenerek yapıldı. Otuz bir olgunun 19'u (%61.3) SIT grubuna (Grup I), 12 olgu (%38.7) kontrol grubuna (Grup II) alındı. Astım ve rinit semptom ve medikasyon skoru, vizüel analog skoru, astını ve rinit yaşam kalite skoru, solunum fonksiyon testi, serum ortalama total IgE düzeyi, Dermatophagoides pteronyssinus (D pter) serum ortalama spesifik IgE (slgE) düzeyi, Dermatophagoides farinae (D far) serum ortalama slgE düzeyi, serum ortalama monosit kemotaktik protein- 1 (MCP-1) düzeyi, serum ortalama nitrit oksit (NO) düzeyi, serum ortalama eozinofilik katyonik protein (ECP) düzeyi, D pter ile bronş provokasyon testinde (BPT) tolere edilebilen allerjen doz ortalaması, treadmil testi tedavi öncesi ve tedavinin 12. ayında bakıldı. Astım ilaçlan her iki gruba standardize protokole göre uygulandı. Grup Fde tedavi öncesine göre tedavinin 12. ayında klinik iyileşmeyi yansıtan astım ve rinit semptom skorunda (p=0.0001), vizüel analog skorunda (p=0.0001), astım medikasyon skorunda (p=0.0001), astım yaşam kalite skorunda (p=0.009), rinit yaşam kalite skorunda (p=0.0001), D pter ile bronş provokasyon testinde tolere edilebilen allerjen doz ortalamasında (p=0.01 1) istatistiksel olarak anlamlı iyileşme saptadık. Grup IFde tedavi öncesine göre tedavinin 12. ayında bu parametrelerden sadece D pter ile bronş provokasyon testinde tolere edilebilen allerjen doz ortalamasında (p=0.039) istatistiksel olarak anlamlı iyileşme saptadık. Her iki grupta tedavi öncesi ile tedavinin 12. ayı karşılaştmldığında rinit medikasyon skorunda, solunum fonksiyon testlerinde, serum ortalama total IgE düzeyinde, treadmil test pozitiflik oranında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Grup Fde D pter ortalama slgE düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış (p=0.007) ve D far ortalama slgE düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı olmayan bir artış saptanırken (p=0.257) grup IFde istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (sırasıyla VIIp=0.564 ve p=1.000). Her iki grup tedavi öncesi ve tedavinin 12. ayında D pter ortalama slgE (p=0.634) ve ortalama D far slgE (p=0.675) açısından karşılaştınldıklarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Serum ortalama MCP-1 düzeyinde tedavi öncesine göre tedavinin 12. ayında hem grup Fde (p=0.003), hem de grup H'de (p=0.041) istatistiksel olarak anlamlı düşüş saptandı. Grup I ve grup II serum ortalama MCP-1 düzeyleri açısından karşılaştırıldığında tedavi öncesi anlamlı fark yokken (p=0.287), tedavinin 12. ayında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0.012). Serum ortalama NO düzeyinde tedavi öncesine göre tedavinin 12. ayında grup I' de anlamlı düşüş saptanırken (p=0.002), grup IF de anlamlı fark yoktu (p=0.1 14). Grup I ve grup II serum ortalama NO düzeyleri açısından karşılaştırıldığında tedavi öncesi (p=0.348) ve tedavinin 12. ayında (p=0.525) anlamlı fark yoktu. Serum ortalama ECP düzeyinde tedavi öncesine göre tedavinin 12. ayında grup Fde anlamlı düşüş saptanırken (p=0.0001), grup IF de anlamlı fark yoktu (p=0.784). Grup I ve grup II serum ortalama ECP düzeyleri açısından karşılaştırıldığında tedavi öncesi (p=0. 120) ve tedavinin 12. ayında (p=0.675) anlamlı fark yoktu. Sonuç olarak ev tozu akar duyarlı hafif astımlı çocuklarda uygulanan SIT, astım ve rinit semptom skoru, vizüel analog skoru, astım medikasyon skoru, astım yaşam kalite skoru, rinit yaşam kalite skoru, D pteı üe brunsapiovokasyon,testi'gibi Minik ve-B pter ortalama slgE düzeyi, serum ortalama MCP-1 düzeyi, serum ortalama NO düzeyi, serum ortalama ECP düzeyi gibi laboratuvar izlem parametrelerinde belirgin iyileşme sağlamaktadır. Bununla birlikte SIT etkinliğini klinik ve laboratuvar parametrelerle değerlendirmeyi 2. ve 3. yılda tekrarlamayı planlıyoruz. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Immunotherapy with house dust mite extract has been shown to reduce asthmatic symptoms and sign and hypersensitivity to allergen. The aim of this study was to search the effect of house dust mite immunotherapy on clinical and inflammatory parameters of asthma in children with asthma. Thirty-one dust mite allergic children with asthma, aged between 6 to 16 years old, completed one-year run-in study period. Two groups of asthmatic children were randomly assigned to receive house dust mite immunotherapy plus pharmacotherapy as group I (n=19) or pharmacotherapy alone as group II (n=12). Symptom and medication score, visual analog score, quality of life score, pulmonary function test, serum mean total IgE level, mean Dermatophagoides pteronyssinus (D pter) specific IgE (slgE) level, mean Dermatophagoides farinae (D far) slgE level, serum mean monocyte chemotactic protein-1 (MCP-1) level, serum mean nitric oxide (NO) level, serum mean eosinophil cationic protein (ECP) level, bronchial allergen challenge with D pter and treadmill test was performed before and after the one-year study. Pharmacotherapy was given according to a standardized protocol for either groups. In only group I, significant improvement in asthma and rhinitis symptoms score (p=0.0001), visual analog score (p=0.0001), asthma medication score (p=0.0001), asthma quality of life score (p=0.009), rhinitis quality of life score (p=0.001) was observed after one year study period. D pter bronchial provocation test improved significantly in both group I (p=0.0 1 1) and in group II (p=0.039). There was no significant changes in the pulmonary function test, and serum total IgE level, and treadmill test in positive ratio in both groups. In-group I, serum mean slgE level to D pter increased significantly (p=0. 007) and non-significant increasing of serum mean slgE level to D far (p=0.257) was observed. However, there was no change in serum mean slgE level to D pter and serum mean slgE level to D far in-group II (p=0.564 and p=1.000, respectively). When the level of serum mean slgE to D pter and level of serum mean slgE level to D far in group I and group II were compared, it was seen that there was no significant differentiation both in the beginning of the study and in the 12th month of the study. Serum mean MCP-1 levels decreased significantly in both group I (p=0.003) and in group II IX(p=0.041). Serum mean MCP-1 level was not different between two groups at the beginning of study (p=0.287), but there was a differentiation in serum MCP-1 level between the group I and group II after one year study period (p=0.01 2) in favor of group I. While serum mean NO level decreased only in-group I (p=0.002), the serum NO level in-group II was not changed (p=0.114). Serum mean NO levels were not different between two groups both at the entry of study (p=0.348) and one year after (p=0.525). The serum mean ECP level decreased significantly in-group I one year after (p=0.0001). The serum ECP level in-group II were not significantly different (p=0.784). There was no differentiation in serum ECP levels between two groups neither at the beginning of study (p=0.120) nor one year after (p=0.675). As a results of this study, house dust mite immunotherapy in children with mild asthma showed improvement in clinical asthmatic parameters such as asthma and rhinitis symptoms score, visual analog score, asthma medication score, asthma quality of life score, rhinitis quality of life score, D pter bronchial provocation, and laboratorial asthmatic references such as serum mean slgE level to D pter, serum mean slgE level to D far, serum mean MCP-1 level, serum mean NO level, serum mean ECP level. Moreover, we decided to re-evaluate these procedures at the end of two and three years of study period. X