Çocukluk çağı akut lenfoblastik lösemisinde antiapoptotik proteinlerden Aven mRNA ekspresyonu
The mRNA expression of antiapoptotic protein aven in acute lymphoblastic leukemia in childhood
  1. Tez No: 156556
  2. Yazar: ALİ BÜLENT ANTMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YURDANUR KILINÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Çocukluk çağı akut lenfoblastik lösemisinde antiapoptotik proteinlerden aven mRNA ekspresyonu Apoptozis ya da programlanmış hücre ölümü nekrozdan farklıdır ve insandaki bütün homeostatik ve patolojik mekanizmaların içinde yer alır. Apoptozis mekanizmasındaki anormallikler ve değişiklikler kanser gelişimine yol açabilmektedir. Kaspazlar adı verilen sistein proteaz enzimleri apoptozis sinyal mekanizmasını başlatırlar. Bir kaspaz inhibitörü olan aven son zamanlarda tanımlanmış olan apoptozis inhibitor proteinleri (LAP) ailesinden biridir. Bu çalışmada, çocukluk çağı ALL'lerinde aven'in mRNA ekspresyonu RT-PCR metodu ile araştırıldı. Çalışmaya 1 ile 14 yaşlan arasındaki 25 ALL'li çocuk dahil edildi. Onbeş çocuktan oluşan kontrol grubunun yaş dağılımı 1-16 yıl arasındaydı. Tanı sırasında kemik iliğinden alman örneklerde aven mRNA ekspresyonu ortalama 458,80 mRNA kopya sayısı/10 hücre olarak saptandı. ALL'li hastalarda tanı sırasındaki aven mRNA ekspresyonu ile kontrol grubu kemik iliği örneklerindeki aven mRNA ekspresyonu arasında anlamlı bir fark bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The mRNA expression of antiapoptotic protein aven in acute lymphoblastic leukemia in childhood Apoptosis or programmed cell death distinct from necrosis and it is involved in every homeostatic and pathologic process in the body. Aberrations in the mechanism of apoptosis may lead to tumourogenesis. Cystean proteases enzymes, called caspases, appear to be involved in both the initial signaling events. The caspases inhibitor, aven is a recently described member of the family of inhibition of apoptosis protein (IAP). In this study, we investigated the expression of aven mRNA in the bone marrow blasts in childhood ALL by using RT-PCR method. Twentyfive cases with ALL at the ages of 1-14 years are included this study. The age distribition of the control group varied 1-16 years consisted of 15 children. The average of aven mRNA expression in the patient group was 458,80 copy/104 cells.