İnfantil kolik patogenezinde kortizolün rolü
The role of cortisol in infantile colic pathogenesis
- Tez No: 156587
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ADEM AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET İnfantil Kolik Patogenezinde Kortizolün Rolü Amaç: İnfantil kolik sık karşılaşılan ve etiyopatogenezi halen tam olarak aydınlatılamamış bir durumdur. İnfantil kolik yakınmaları genelde üçüncü haftadan sonra başlar, 4.-5. ayda kendiliğinden geriler. Steroidlerin ince bağırsağın sindirim ve emilim fonksiyonlarının olgunlaşması, epitel çoğalması ve göçü üzerine çok önemli rolü olduğu gösterilmiştir. Steroidler, diğer birçok hormon gibi sirkadiyen ritimle salınır. Vücuttaki en önemli steroid olan kortizolün sirkadiyen ritminin oluşmasının 8-12 haftada başladığı, altıncı aya kadar oluştuğu düşünülmektedir. İnfantil kolik yakınmalarının görüldüğü dönem ile kortizolün sirkadiyen ritminin oluşması aynı döneme denk gelmektedir. Çalışmamızda, barsak gelişiminde önemli yeri olduğu bilinen kortizolün sirkadiyen ritminin infantil kolik patogenezindeki rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Wessel kriterlerin göre infantil kolik tanısı alan bebekler arasında yapılmıştır. Çalışma grubuna benzer özelliklere sahip bir kontrol grubu oluşturulmuştur. Gruplara otuzar bebek dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan tüm bebeklerin bazı demografik bilgileri kaydedilmiştir. Benzer yakınması olan ancak bu yakınmaya ek olarak nörolojik, endokrinolojik, gastrointestinal sistem ve kortizol biyosentezini olumsuz etkileyen bir hastalığı olan bebekler ile çalışmaya katılmak istemeyen ailelerin bebekleri çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışma ve kontrol gruplarındanndan tanı anında ve altı aylıkken olmak üzere iki farklı dönemde sabah 08:00 ve akşam 20:00 saatlerinde hekim tarafından tükrük örneği alınmıştır. Tükrük örnekleri radyoimmun assay metodu ile çalışılmıştır. Bulgular: Çalışmayı infantil kolik grubundan 28, kontrol grubundan 27 olmak üzere toplam 55 bebek tamamlamıştır.
Özet (Çeviri)
Summary The Role of Cortisol in Infantile Colic Pathogenesis Objectives: Infantile colic is a common disorder with unclear etiopathogenesis. Usually, colic may begin after the third week and may persist until age four or five months. It was shown that sterois have an important role on maturation of digestion and absorption functions, epithelial growth and migration in small intestine. As many other hormones, steroids are released in circadian rhythm. It is suggested that the most important steroid, Cortisol's circadian rhythm begins at 8 to 12 weeks and accomplishes at six months. Infantile colic complaints and formation of Cortisol's circadian rhythm begin in the same period. In this studyt we aimed to investigate the role of Cortisol's circadian rhythm, which is important for intetinal development, in infantil colic pathogenesis. Study Design: Prospective, clinical follow-up trial Patients and Method: Infants with infantile colic disorder according to Wessel criteria, were studied. The control group had matched features with the study group. Each group comprised of 30 infants. For all infants same demografic features were recorded. Infants with additional neurologic, endocrinologic, gastrointestinal system comorbidities and disease effecting the corttisol biosynthesis negatively and the infants whose parents did not want to join the study, were excluded. During diagnosis and at the sixth month physician took saliva samples at 08 am and 08 pm. Saliva samples were tested with radioimmun assays. Results: Total 55 infants completed the study. Of them 28 had infantile colic and 27 were controls.