Anne bebek arasındaki bağlanma olgusunun infantil kolik ile ilişkisi
Assessment of relations between maternal attachment and infantile colic
  1. Tez No: 267290
  2. Yazar: JALE YEŞİLTEPE YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN IŞIK ESENAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, anne ile bebek arasında oluşan bağlanma durumunun İnfantil Kolik ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmaya Nisan-Haziran 2009 tarihleri arasında İstanbul ili, Beylikdüzü ilçesinde Merkez Kavaklı 2 No'lu Sağlık Ocağında, sağlıklı ve kolikli 26 bebeğin annesi katılmıştır.Veriler Sosyo-demografik Veri Formu ve Maternal Bağlanma Ölçeği kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out as a descriptive study in order to determine the relations between maternal attachment and Infantile Colic. The population of this study consists of the 26 mothers of healthy baby and baby with Infantile Colic in İstanbul, Beylikdüzü Kavaklı 2 No?s Primary Health Center between April ? June 2009.The data was collected by using Socio-demographic Data Form and Maternal Attachment Scale.