Diyabet varlığında gelişen akut iskeminin şiddetinin azaltılmasında statinlerin etkinliği
The efficiency of statins in preventation of acute ischemia occurring in diabetes mellitus
  1. Tez No: 156612
  2. Yazar: ATIL ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUĞBAY TUĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
7.0 ÖZET 7.1 Özet Diyabette vasküler komplikasyonlar hem oldukça sık görülür, hem de mortalitenin en önemli nedenleri arasındadır. Lipid düşürücü etkilerinden ötürü tedavide kullanılmakta olan statinlerin, bu etkilerine ek olarak anti-oksidan, anti- trombotik, fibrinolitik, anjiogenetik, nitrik oksit yapımını arttırıcı, endotel-lökosit ilişkisini bloke edici özellikleri nedeni ile akut serebral iskemi hasarım hafifletebilecekleri bu çalışmada hipotez edilmiştir. 20-22 g ağırlığındaki 100 adet erkek Swiss-albino erkek fare randomize olarak iki gruba ayrıldı. Birinci grup streptozotosin enjeksiyonuyla (225mg/kg) diyabetik hale getirildi. İkinci grup kontrol grubu olarak izlendi. 4 hafta sonra diyabetik ve kontrol grubundaki farelerin rastgele seçilen yarısına lmg/kg dozunda intraperitoneal simvastatin tedavisi başlandı. 2 haftalık statin tedavisinin ardından fareler iskemi-reperfüzyon deneyi için 4 gruba ayrıldı. Bütün gruplara anestezi altında 90 dakika geçici fokal serebral iskemi intraluminal filaman yöntemi ile gerçekleştirildi ve ardından 24 saat reperfuzyon uygulandı. Renal venden alınan kanda biyokimyasal testler, beyin dokusunda iskemik alan büyüklüğü ve 24 saatlik reperfuzyon sonrası nörolojik muayene skorlama sistemi ile nörolojik değerlendirme yapıldı. Simvastatin ile 2 haftalık tedavi sonrasında serebral iskemik alan büyüklüğü diyabetik farelerde % 33.6, diyabetik olmayan farelerde % 35.05 oranında azaltılabilmiştir. Diyabetik grupta serebral iskemik alan daha fazla olmuştur. Skorlama sistemi ile yapılan nörolojik değerlendirmede gruplar arasında farklılık 62saptanmamıştır. Simvastatin tedavisi ile diyabetik grupta serum trigliserit ve VLDL düzeyi belirgin azalmışken, serum HDL seviyesi belirgin olarak artmıştır, diyabetik olmayan grupta ise serum kolesterol ve VLDL seviyeleri belirgin olarak azalmışken, serum HDL seviyesi belirgin artmıştır. Diyabetik grupta oluşturulan akut serebral iskeminin şiddeti daha fazla olmuştur. Ancak simvastatin kullanımı ile hem diyabetik grupta hem de diyabetik olmayan grupta serebral iskeminin şiddeti belirgin oranda azaltılabilmiştir. Sonuçta serebrovasküler hastalık riski taşıyan hasta grubunda profilaktik olarak statinlerin kullanılması faydalı olabilir, fakat statinlerin iskemi-reperfüzyon hasarının önlenmesindeki rolleri ve gösterilmiş bir vasküler hastalığı olmayanlarda kullanımları konusunda ileri çalışmalara gerek vardır. 63
Özet (Çeviri)
7.2 SUMMARY Cardiovascular disease is the major cause of morbidity and mortality in patients with diabetes mellitus. Cholesterol lowering statins have effects on slowing down atherosclerosis and reducing the incidence of cardiovascular events and stroke. In this study we aimed to investigate the effects of statins on cerebral ischemia in diabetic and non-diabetic animals. 100 male Swiss-albino mices, weighing 20-22 g were randomized into two groups. First group became diabetic via intravenous streptozotosin injection (225mg/kg). Second group was the control group. After 8 weeks, half of these two groups were further randomized to receive 1 mg/kg simvastatin for six weeks. After 2 weeks of statin therapy 4 groups were formed for ischemia- reperfusion experiment. All the groups had undergone focal cerebral ischemia for 90 minutes under anestesia by intraluminal filament method and then they were reperfused for 24 hours. Biochemical tests were performed in the blood collected from renal vein, ischemic area in the brain tissue were assessed and neurologic examination was made by scoring system after 24 hours of reperfusion. After two-weeks of simvastatin therapy the area of serebral ischemia was reduced 33,6% in diabetic mices and 35,05% in non-diabetic ones. The cerebral ischemia area was greater in the diabetic group. Serum triglyceride and VLDL levels were reduced and HDL levels were increased significantly in the diabetic group and serum cholesterol and VLDL levels were reduced and serum HDL levels were increased significantly in the non-diabetic group. 64The proflactic usege of statins could be useful in the patients who have a risk for cerebrovascular disease, but further studies are needed to eluciate the role of statins in prevention of ischemia-perfusion damage and the usage of them in patients who do not have a vascular disease. 65