Böbrek biyopsisi yapılmış diyabetik hastaların biyopsi bulguları ile böbrek sağ kalımına etkilerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the biopsy findings and their effects on kidney survival of diabetic patients who had renal biopsy
- Tez No: 861838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ORUÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Diyabet hastalarında gelişen böbrek patolojilerinin diyabetik nefropati (DNP) veya non-diyabetik böbrek hastalıkları (NDBH) nedenli olduğunun ayrıcı tanısı için sıklıkla böbrek biyopsisi gerekmektedir. Çalışmamızda diyabetik hastalarda yapılan biyopsi bulgularını ve bulguların renal sağ kalıma etkilerini inceleyerek, hastalardaki böbrek patolojilerinin erken tanınması, uygun tedavi ve takibinin belirlenmesi, ayrıcı tanı için biyopsi gereken hastaların ayırt edilmesi için yol gösterici belirteçleri saptamayı hedefledik. Çalışmaya Ocak 2005-Mayıs 2023 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nefroloji Polikliniği'ne başvuran, diyabet tanısı olan ve böbrek biyopsisi yapılan 132 hasta seçildi. Çalışmamız retrospektif kohort çalışmasıdır. Hastaların demografik, klinik, patolojik ve laboratuvar verileri, tanı ve ölüm tarihleri kayıt edilerek analiz edildi. Hastalar DNP, NDBH ve DNP+NDBH olarak üç gruba ayrıldı. Çalışmamızda DNP sıklığı %43,2, NDBH sıklığı %47,2, DNP+NDBH sıklığı %9,6 saptandı.
Özet (Çeviri)
Retrospective Evaluation Of The Biopsy Findings And Their Effects On Kidney Survival Of Diabetic Patients Who Had Renal Biopsy Kidney biopsy is often required for the differential diagnosis of kidney pathologies developing in diabetic patients due to diabetic nephropathy (DNP) or non-diabetic kidney diseases (NDKD). In our study, we aimed to identify guiding markers for early diagnosis of renal pathologies in patients, determination of appropriate treatment and follow-up, and discrimination of patients requiring biopsy for differential diagnosis by examining the biopsy findings in diabetic patients and the effects of the findings on renal survival. 132 patients who applied to Bursa Uludağ University Faculty of Medicine Hospital Nephrology Polyclinic between January 2005 and May 2023, were diagnosed with diabetes and underwent kidney biopsy were selected for the study. Our study is a retrospective cohort study. Demographic, clinical, pathological and laboratory data of the patients, diagnosis and death dates were recorded and analyzed. The patients were divided into three groups: DNP, NDKD and DNP+NDKD. In our study, the frequency of DNP was found to be 43.2%, the frequency of NDKD was 47.2%, and the frequency of DNP+NDKD was 9.6%.