Fournier gangreninde mortaliteye etkili faktörler
- Tez No: 156622
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YILMAZ AKGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
ÖZET Ocak 1988 - Kasım 2003 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniği'nde tedavi edilen 33 Fournier gangrenli hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi. Yaş, cinsiyet, etiyolojik faktörler, pre-dispozan faktörler, semptomlar ve fizik muayene bulguları, semptomların başlaması ile başvuru arasındaki süre, laboratuar bulguları, yaradan alınan örneklerde üreyen mikroorganizmalar, uygulanan debridman sayısı, ostomi, hastanede kalış süresi ve bu değişkenlerin mortaliteye etkisi araştırıldı. Hastaların 28(%84.9)'i erkek, 5(%15.1)"ı bayan olup, ortalama yaşları 43.7 idi. Etiyolojide perianal apse 18(%54.5), travma 7(%21.2), diabetes mellitus 4(%12.1), geçirilmiş proktolojik cerrahi 3(%9.1), malignite 3(%9.1), geçirilmiş abdominal cerrahi 2(%6.1), hidradenitis süpürativa öyküsü 1(%3.0) hastada tespit edildi. Kronik alkol kullanım öyküsü 1(%3.1) hastada risk faktörü olarak mevcuttu. Hastaların %87.9'unda ağrı, %78.8'inde eritem, %75.7'sinde akıntı, %69.6'sında krepitasyon, %60.6'unda taşikardi, %54.5'unda dehidratasyon, %51.5'inde ateş, %39.3'ünde deri nekrozu, %12.1' inde hipotansiyon, %6.1' inde parapleji mevcuttu. Laboratuar bulgusu olarak hastaların %87.9'unda lökositoz, %45.5'inde hipoalbüminemi, %27.9' unda KCFT yüksekliği, %12.1'inde trombositopeni, %12.1'inde hiponatremi ve %9. Tinde hipopotasemi saptandı. Yaradan alınan örneğin mikrobiyolojik incelemesinde E. Coli %30.7, bacteriodes türleri %21.2, Staf. Aureus %15.1, enterekok türleri %9.0, pseudomanas türleri %9.0, acinetobacter türleri %6.0, proteus türleri %6.0 ve serratia %3.0 oranında saptandı. Cerrahi olarak 10 hastaya 2 kez, 3 hastaya 3 kez, 1 hastaya da 4 kez debridman uygulandı ve 20'sinde ostomi eklendi. İlk 10 gün de mortalite %80 iken, 11 gün ve üzerinde hastanede yatan hastalarda mortalite oranı yalnızca %13 idi. Seride mortalite oranı %33.3 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The records of 33 patients who underwent surgery with the diagnosis of Founder's gangrene at General Surgery Departmant of Medical Faculty of Dicle University, between January 1988 and November 2003, were reviewed retrospectively. The variables such as age, sex, etiological factors, predisposing factors, symptoms, physical signs, interval between symptoms and hospital admission, laboratory findings, types of microorganisms isolated from the wound samples, the number of surgical debridement, the length of hospitalization were evaluated and their effects on mortality were analyzed. There were 28 male (84.9%) and 5 female (15.1%). The mean age was 43.7 years. Etiological factors were perianal abscess in 18 (54.5%), trauma in 7(21.2%), history of proctological intervention in 3(9.1%), malignancy in 3(9.1%), diabetes mellitus in 4(6.1%), and hidradenitis supurativa in 1(3.0%) patient. Chronic alchol abuse was the risk factor presented in 1(3.1%) patient. The symptoms and signs of physical examination at admission were pain (87.9%), erythema(78.8%), purulan discharge (75.7%), crepitation(69.6%), tachycardi (60.9%), dehydration (54.5%), fever (51.5%), necrosis of skin(39.3%), hypotension(12.1%) and paraplegia (6.1%). There were leukocytosis in 87.9 %, hypoalbuminemia in 45.5%, elevations of transaminases in 27.9%, trombocytopenia in 12.1%, hyponatremia in 12.1% and hypocalemia in 9.1% of the patients. E. Coli (30.7%), species of Bacteroides (21.2%), staph. Aureus (15.1%), species of enterococcus (9.0 %), species of pseudomanas (9.0 %), species of acinetobacter (6.0 %), species of proteus (6.0 %) and serratia (3.0 %) were the microorganisms most commonly isolated. Ten patients underwent debridement twice and three patients underwent three. Only a patient needed four debridement. Ostomy was added in 20 of the patients.