Glutamin katkılı enteral solusyonların sepsiste bakteri translokasyonu üzerine etkisi (Deneysel çalişma)
The effect of glutamin enriched enteal solutions on bacterial translocation in sepsis
  1. Tez No: 156623
  2. Yazar: ÖZDEMİR KESER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLŞEN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
ÖZET Intraabdominal sepsiste barsak bariyer fonksiyonunun bozulması nedeniyle artan bakteri translokasyönuna enteral ve glutamin katkılı enteral diyetlerin etkisini gözlemlemek amacıyla planlanan bu çalışmada 40 adet 300-350gr ağırlığında Sprague Dawley cinsi erkek sıçan kullanıldı. Denekler 10'arh 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubu dışındaki deneklere 108/ml E.Coli ATTC 25922 içeren solüsyondan 0.5cc intraperitoneal olarak enjekte edildi. Kontrol grubuna ise aym miktarda izotonik uygulandı. Tüm gruplardaki deneklerden peritoneal inokülasyondan bir gün sonra kan kültürü almdı ve laparatomi yapılarak 20cc izotonikle peritoneal lavaj yapıldı. Denekler inokülasyondan itibaren aşağıdaki şekilde beslendiler. Grupl (kontrol) Sepsis oluşturulmadan standart fare diyeti ile beslendi. Grup2 Sepsis oluşturulup standart fare diyeti ile beslendi. Grup3 Sepsis oluşturulup standart enteral solüsyonla beslendi. Grup4 Sepsis oluşturulup glutamin katkılı enteral solüsyonla beslendi. İşlem sonrası yedinci günde relaparatomi yapılarak KC, dalak, MLN ve ileumdan histopatolojik inceleme için örnek almdı. Ayrıca mikrobiyolojik inceleme için de kan, KC, dalak, MLN örnekleri alındı. Sepsis sonrası standart fare yemi ile beslenen deneklerde histopatolojik incelemede ileumda mukoza epitel bütünlüğünde bozulma, submukozada ödem ve kırılma ve kript derinliğinde azalma saptandı. KC, dalak, MLN da enflamasyon skoru da kontrol grubundan fazlaydı. Mikrobiyolojik incelemede kan, KC, dalak, MLN kültürlerinde bakteriyel üreme mevcuttu. Standart sıçan diyeti ile beslenen deneklerle karşılaştırıldığında sepsis sonrası enteral ve glutamin katkılı enteral diyetle beslenen deneklerin ileum kesitlerinin histopatolojik incelemesinde enflamasyon skorunun daha düşük, villus uzunluğunun daha fazla, submukozal ödem ve lonlmamn daha az olduğu saptandı. Glutamin katkılı diyet verienlerde standart enteral diyetten daha fazla iyileşme mevcuttu. Benzer şekilde KC, dalak, MLN 'da enflamasyon skorları da enteral ve glutamin katkılı enteral diyet uygulanan deneklerde standart sıçan yemi ile beslenenlerden daha düşüktü. Glutaminli enteral diyet uygulanan deneklerde standart enteral diyet uygulanan deneklerden daha az enflamasyon saptandı. Mikrobiyolojik incelemede de bu iki grupta ki deneklerin kan, KC, dalak, MLN'da daha az sayıda bakteri kolonizasyonu saptandı. Sonuç olarak bu çalışmada standart enteral ve glutamin katkılı enetral diyetin mtraabdominal sepsis sonucu ortaya çıkan abdominal organ enflamasyonlannı ve intestinal histopatolojik değişiklikleri iyileştirdiği ve bu etkinin glutamin varlığında daha bariz olduğu gözlendi. Sepsise sekonder intestinal duvar değişikliklerinin BT'a neden olduğu ancak enteral ve glutamin katkılı enteral diyetin iyileştirici etkilerinin olduğu saptandı. 27
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was planned to investigate the effectiveness of enteral and glutamine supplemented enteral dietary formulations on barrier function of intestines and translocation of bacteria in the existence of sepsis. There were 40 male Sprague Dawley rats weighing 300-350gr and were randomized into four groups. All rats except those in control group underwent intraperitoneal injection of 0.5cc of solution containing 108/ml E.Coli ATTC 25922. The rats in control group received 0.5 cc steril saline. At first day of the inoculation samples of blood were obtained for microbiological investigation. Laparotomy was performed and lavage of the abdominal cavity was done by 20 cc saline. Then the nutritional programme showed below was performed for seven days. Group 1 (control) rats; fed by standard diet of rats without performing sepsis Group2 rats; fed by standard diet of rats after performing sepsis Group3 rats; fed by standard enteral diet after performing sepsis Group4 rats; fed by glutamin supplemented enteral diet after performing sepsis Relaparotomy was performed at seventh day of the inoculation. Samples of liver, spleen, mesentery lymph node and ileum were obtained for histopathological examination. Samples of blood, liver, spleen and mesentery lymph node were obtained for microbiological investigation. There were impairement at mucosal epithelium, edema and breakdown of submocosa, and reduction in depth of crypts on histopathological investigatiomn of ileum of the rats in sepsis group those received standart diet of rats. The scores of inflammation in liver, spleen, mesentery lymph node of those rats were higher than those in the control group. Bacterial colonization was also present in samples of liver, spleen and mesentery lymph node of that group. The score of inflammation was lower in liver, spleen, mesentery lymph node and ileum of the rats fed by enteral or glutamine supplemented enteral diet when were compared with the scores of rats received standard rat diet. Submucosal edema and breakdown was lesser, the length of villus was longer on histopathological investigation of the ileum in those groups. They were more significant in the group received glutamine supplemented diet. The amounts of bacterial colonizations in cultures of liver, spleen and mesentery lymph node were also lower in those groups when compared with the gropu received standard diet of rats. As a result; both enteral and glutamine supplemented enteral diets improve the inflammations in abdominal organs and alterations in intestinal structure. However glutamine supplemented diet has beter effects on those histopathological events. Both diets improve the translocation of bacteria induced by intraabdominal sepsis. 28