Derin ven trombozlarında dorsal venöz kan gazı ve puls oksmetre ölçümünün teşhisteki yeri
- Tez No: 156645
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN GÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
2. ÖZET Derin ven trombozları (DVT) sinsi seyreden ve tüm dünyada hastane ölümlerinin en önemli sebeplerinden biridir. Bugün için en önemli tanı aracı dupleks ultrasonografîdir. Ancak ayak bileğine yakın yerleşimli DVT'lerde duyarlılık ve özgünlüğü % 100'lere yaklaşan bu metod bile bazen yanlış sonuçlar verebilmektedir. Ocak 2003- Temmuz 2003 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniğine derin ventrombozu (DVT) sebebiyle başvuran 30 olguda hastalığın etyolojik sebepleri, yerleşim yeri, cinsiyeti, fizik muayene bulguları, D- dimer testi ve tamda kullanılan metodlar incelendi. Bu 30 olgunun 18'i ( % 60) erkek, 12'si ( % 40) kadın idi. Olgular 18- 86 yaş ( ortalama yaş: 52.7) aralığında idi. Acil dupleks ultrasonografi ve D- dimer tetkikleri yapıldı. DVT düşünülen hastaların DVT'li ekstremitelerinin ayak dorsal kısmındaki venlerden venöz kan gazı alınarak pH, p02, pC02 ve s02 bakıldı. Ayrıca ayak parmağından puis oksimetri ölçümü yapıldı. Aynı işlemler hastanın kontralateral sağlam ayağına da uygulandı. 30 kişilik kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Çalışma sonuçlarına göre hastanın DVT'li ekstremitesindeki pH, p02, s02 ve puis oksimetri değerleri kontraleral sağlam ekstremiteye göre istatistiksel olarak anlamlı derecede (p0.05) bulunamadı. Yapılan istatistiksel analizlerde DVT tanısı konulmasında pH, p02, s02 ve puis oksimetri ölçümlerinin sensitivitesi (duyarlılığı) % 62- 76 arasında değişirken, spesivitesi (özgünlüğü) ise % 69- 89 arasında bulunmuştur. Yaptığımız çalışma neticesinde bulmuş olduğumuz bu parametrelerin trombüsün yerini ve derecesini göstermese de kolay uygulanabilir, ucuz, tekrarlanabilir yardımcı bir metod olduğunu düşünmekteyiz. Ayrıca ülkemiz şartlarında perifer sağlık ünitelerinde rahatlıkla uygulanıp, sonrasında hızla tedaviye başlanabilecek bir metod olabileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
3. SUMMARY Deep venous thrombosis (DVT) is an insidious condition which is one of the most common causes of nasocomial death. Although duplex ultrasonography is the most important diagnostic tool which has a sensitivity and specifity reaching 100% in lesions close to the ankle, it can still be misleading in some cases. We investigated etiological factors, location of lesion, gender distribution, physical findings, D-dimer levels and the use of diagnostic tools in 30 patients admitted to the General Surgery Clinic of Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine between January 2003 - July 2003. The patient group was composed of 18 male (60%) and 12 female (40%) with ages ranging from 18 to 86 (mean 52,7). Duplex ultrasonography was performed and D-dimer levels were studied in all patients. In patients with presumed DVT blood pH, pC02 and s02 were studied in samples drawn from the veins on extansor surface of the foot. Pulse oximetry was performed at the toe. The same procedures were repated on the contralateral foot. The findings were compared with equal age and sex-matched control subjects consist of 30 person. The study showed significantly lower pH, p02, s02 and pulse oxymetry values in the afflicted extremity compared to the contralateral one (p0.05). The sensitivities of pH, p02, s02 and pulse oxymetry in the diagnosis of DVT were 62-72% with specifities of 69-89%. Our findings suggest that the studied parameters constitute easy, cost-effective and replicable complimentary means of diagnosis even if they don't reveal the location of the thrombus. Their use can enable rapid diagnosis and treatment especially in the remote health units of our country lacking advanced diagnostic tools.