Genel anestezi uygulanan sezaryen olgularında remifentanil ile endotrakeal entübasyonun entübasyon kalitesi, hemodinamik yanıt ve yenidoğan'a etkilerinin araştırılması
The research of the endotracheal intubation with remifentanil to the intubation quality, haemodynamic response and effects to newborn in cesarean cases which applied general anesthesia
  1. Tez No: 156690
  2. Yazar: SALİH AĞAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKKI ÜNLÜGENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Genel Anestezi Uygulanan Sezaryen Olgularında Remifentanil ile Endotrakeal Entübasyonun Entfibasyon Kalitesi, Hemodinamik Yanıt ve Yenidoğan'a Etkilerinin Araştırılması Prospektif, randomize çift-kör çalışmamızda; sezaryen seksiyo amacıyla 5 mg/kg tiyopental sodyum uygulamasını takiben endotrakeal entübasyon uygulamak amacıyla kas gevşetici kullanmadan remifentanil uygulandığında entübasyon kalitesi, anne ve yenidoğandaki etkilerin süksinilkolin ile karşılaştırılması amaçlandı. Doksanaltı sağlıklı anne adayı rasgele 3 gruba ayrıldı. İntravenöz atropin uygulamasını takiben, 5 mg/kg tiyopental sodyum ile anestezi indüksiyonu sağlandı. I. gruba remifentanil 2,5 ug/kg (Grup R2) (n = 32), II. gruba remifentanil 3 ug/kg (Grup R3) (n = 32) ve HI. gruba süksinilkolin 1,5 mg/kg (Grup S) (n = 32) uygulamasını takiben laringoskopi ve endotrakeal entübasyon uygulandı. Entübasyon kalitesi Goldberg skalası ile değerlendirildi. Hemodinamik parametreler (kalp atım hızı, sistolik arter basıncı, diyastolik arter basıncı, ortalama arter basmcı, periferik oksijen saturasyonu, preoperatif, indüksiyondan hemen sonra ve endotrakeal entübasyondan sonra 1, 2, 4, 6, 10, 20, 30, 45. dakikalarda ölçülerek kaydedildi. Preoperatif ve umblikal kord klemplenmesini takiben plazma renin, glukoz ve kortizol düzeylerinin ölçümü için anneden venöz kan örnekleri alındı. Kan gazı analizi için umblikal kord kan örnekleri alındı. Yenidoğanlar APGAR ve nöro-adaptif kapasite skoru ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Abstract The Research of the Endotracheal Intubation with Remifentanil to the Intubation Quality, Haemodynamic Response and Effects to Newborn in Cesarean Cases Which Applied General Anesthesia The goals of this prospective, randomized, double-blinded study were to compare the intubating conditions without muscle relaxants of remifentanil and the maternal and neonatal effects when remifentanil is administered for endotracheal intubation following thiopental sodium 5 mg kg“1 for cesarean section delivery compared to succinylcholine. Ninety-six healthy parturient were assigned randomly to one of three groups. After intravenous (iv) atropine, anaesthesia was induced with thiopental sodium (5 mg kg”1) followed by remifentanil 2,5 ug kg“1 (Group R2) (n = 32), remifentanil 3 ug kg”1 (Group R3) (« = 32) over 60 seconds or succinylcholine 1,5 mg kg"1 (Group S) (n = 32). Seventy seconds after the administration of the study drugs, laryngoscopy and intubation were attempted. Intubating conditions were assessed using Goldberg scale. Haemodynamic parameters (systolic blood pressures, diastolic blood pressures, heart rate and peripheral oxygen saturation) were recorded at preoperativery, after anaesthesia induction and 1, 2, 4, 6, 10, 20, 30 and 45 minutes after endotracheal intubation. Preoperatively and after umbilical cord clamping, maternal blood samples were taken for determination of plasma renin, glucose, and cortisole levels. Umbilical cord blood samples were taken for blood gas analysis. New-bom's performance were assessed using APGAR and neuro adaptive capacity scores.