Total kalça protezinde preoperatif uygulanan rofekoksib'in postoperatif ağrı skoru ve morfin tüketimine etkisi
Effects of preoperatively administered rofecoxib on postoperative pain scores and morphine consumption in total hip artroplasty
  1. Tez No: 156689
  2. Yazar: BÜLENT BALIKEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YASEMİN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET TOTAL KALÇA PROTEZİNDE PREOPERATIF UYGULANAN ROFEKOKSIB'IN POSTOPERATİF AĞRI SKORU VE MORFİN TÜKETİMİ ÜZERİNE ETKİSİ Total kalça artroplastisi operasyonu uygulanan olgular postoperatif dönemde orta derecede veya ciddi ağrı çekerler. Randomize plasebo kontrollü olan bu çalışmada total kalça protezinde preoperatif uygulanan rofekoksibin postoperatif analjezi ve morfin tüketimi üzerine olan etkileri değerlendirildi. Hastanemiz Etik Kurul onayı ve olguların yazılı onaylan alındıktan sonra total kalça protezi uygulanacak toplam 80 olgu rastgele iki gruba ayrıldı. Rofekoksib grubuna (grup R)(n=40) cerrahiden 1 saat önce 50 mg rofekoksib, diğer gruba (grup P) (n=40) cerrahiden 1 saat önce plasebo tablet verildi. Tüm olgularda cerrahi sırasında sevofluran-remifentanil anestezisi uygulandı. İntraoperatif ve postoperatif hemodinamik değişiklikler, koagülasyon testleri (PT, PTT, INR ) kaydedildi. Postoperatif tüm olgularda hasta kontrollü analjezi yöntemi ile (HKA) morfin kullanıldı. İlk 24 saatteki ağrı skorları, morfin tüketimi ve ekstremitenin hareket açısı kaydedildi. İntraoperatif ve postoperatif hemodinamik değişiklikler ve koagülasyon testleri iki grupta birbirine benzerdi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Effects Of Preoperatively Administered Rofecoxib On Postoperative Pain Scores And Morphine Consumption in Total Hip Artroplasty. Patients undergoing total hip arthoplasty operation may experience moderate to severe pain in the postoperative period. This randomised, controlled trial evaluated the analgesic efficacy and postoperative morphine consumption of preoperatively administered rofecoxib in patients undergoing total hip arthroplasty(THA). Following Local Hospital Ethic Committee approval and informed patient consent eighty patients scheduled for THA were randomized into two group. The rofecoxib group (Group R) (n=40) patients received '50 mg 2 hrs before surgery. The other group (n= 40) received placebo tablet (Group P) 2 hrs before surgery. All patient received remifentanil- sevoflurane anesthesia for the surgery. Intraoperative and postoperative hemodynamic variables, coagulation tests (PT, PTT, ENR) were recorded. All patients received PCA morphine. Pain scores, range of motion (ROM) and morphine consumption were recorded during the first 24 hr postoperatively. Intraoperative and postoperative hemodynamic variables and coagulation tests were similar in two groups.