Van yöresinde yaşayan insanlarda karşılaşılan akut myokard infarktüsünün yaş,cinsiyet ve mevsimlerle olan ilişkilerinin araştırılması, ritim ve ileti bozukluklarının değerlendirilmesi
Investigation on the relationships between the acute myocardial infarcts and age, sex and seasons and elevation of the rithym and conduction anormalities in patient who live in Van region
  1. Tez No: 156693
  2. Yazar: DİLEK BAŞ DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Baş Demir D, Van yöresinde yaşayan insanlarda karşılaşılan Akut Miyokard infarktüsünün yaş, cinsiyet ve mevsimlerle olan ilişkilerinin araştırılması, ritim ve ileti bozukluklarının değerlendirilmesi, Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoloji Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Van, 2003. Bu çalışmada, Van yöresinde karşılaşılan akut miyokard infarktüsünün yaş, cinsiyet ve mevsimlerle olan ilişkisinin araştırılması, ritim ve ileti bozukluklarının değerlendirilmesi amaçlandı. Araştırmada Van Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran AMİ'li hastalar kullanıldı. 01 Ocak 2002-01 Ocak 2003 tarihleri arasında Van Yüksek İhtisas Hastanesi'ne başvuran tüm hastalardan kapsamlı öykü alınıp EKG, laboratuar tahlilleri, fizik muayene ile AMİ tanısı konuldu. AMİ'li hastalarda tipik göğüs ağrısı, EKG'de ST elevasyonu ve çoğunda patolojik Q dalgası mevcut olup, dal blokları ve 3. derece kalp bloğunun oluştuğu görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Baş Demir D, Investigation on the relationships between the acute myocardial infarcts and age, sex and seasons and elevation of the rithym and conduction anormalities in patient who live in VAN region, Yuzuncu Yil University Health Sciences Institute MS Thesis in Department of Physiology, Van, 2003. This study was designed to investigate conduction and rhythm disorders of hearts in patients with acute miyokard infarcts (AMI) living in Van region, and relationship between the AMI, and age, sex and seasons. The patients with AMI were admitted to the Van Higher Education and Research Hospital between the dates of January 01.2002 and January 01.2003. The diagnosis was confirmed after physical examinations, and ECG and laboratory findings.