Günlük cerrahi ünitesinde aile memnuniyetinin değerlendirilmesi
Evaluation of parental satisfaction in day case surgery unit
- Tez No: 156712
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TURGAY ÖCAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Ill ÖZET Erden İ. A., Günlük Cerrahi Ünitesinde Aile Memnuniyetinin Değerlendirilmesi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanlık Tezi. Ankara, 2004. Çalışmanın amacı, günlük cerrahi ünitesinde ameliyat olan çocukların ailelerinin memnuniyetini değerlendirmektir. Etik kurul izni alındıktan sonra günlük cerrahi ünitesinde ameliyat olacak 100 çocuk hastanın ebeveynlerinden birisine anket formu uygulanmıştır. Anket formu, hasta taburcu olmadan ebeveynlerden birisine verilmiş, verdikleri cevabın hastaya bakımı etkilemeyeceği anlatılmıştır. İstatistiksel değerlendirme ki-kare testi kullanılarak yapılmıştır. Ebeveynler hasta bakımı, hemşire ilgisi, günlük cerrahinin yerini bulma, çocuklarını yanında yeterince bulunabilme konularında yüksek oranda memnuniyet bildirmişlerdir. Ancak anestezi öncesi açlık süresi, preoperatif ve postoperatif hastaların aynı yerde beklemeleri memnuniyetsizlik yaratan faktörlerdir. Çocuklar için oyun salonu ailelerin önemli isteklerindendir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Erden İ.A. Evaluation of Parental Satisfaction in Day Case Surgery Unit. Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Anethesiology and Reanimation. Ankara, 2004. The aim of the study was to evaluate the parental satisfaction in day case surgery unit. Following ethical committee approval, a questionnaire was applied to one of the parents of 100 children who were undergoing surgery in day case surgery unit. The questionnaire was given to parents before their children were discharged. They had been informed that their answers wouldn't have effect the care given to the children. The data were analyzed using ki-square test. Parents were higly satisfied about patient care, finding the place of day case surgery unit, nurse care, being with their children. Preoperative fasting period and waiting of children in the same place who underwent surgery or not are the factors which causes dissatisfaction. Parents wanted playing area for the children.