Esmolol ve dexmedetomidinin anestezi indüksiyonunda kullanımının hemodinami ve anestezik gereksinimi açısından karşılaştırılması
Comparative assessment of hemodynamic and anesthetic sparing effects of esmolol and dexmedetomine as adjuvants during induction of general anesthesia
- Tez No: 156713
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜLKÜ AYPAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
IV ÖZET Tezer E., Esmolol ve Dexmedetominin Anestezi İndüksiyonunda Kullanımının Hemodinami ve Anestezik Gereksinimi Açısından Karşılaştırılması, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanlık Tezi. Ankara, 2004. Bu plasebo kontrollü, randomize, çift-kör, prospektif çalışmada, esmolol ve dexmedetomidinin, laringoskopi ve endotrakeal entübasyonda ki hemodinamik cevap ve anestezik gereksinimi üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. ASA I-II grubu elektif cerrahi geçirecek 18-65 yaş arası 60 gönüllü hasta üç grupta çalışmaya dahil edilmiştir. Birinci gruba dexmedetomidin (lug/kg/st), ikinci gruba esmolol (250ug/kg/dk), üçüncü gruba serum fizyolojik (0,5ml/kg/st) infüzyonu uygulanmıştır. İnfüzyonlar; indüksiyon ajanı verilmeden 10 dk önce başlatılıp, entübasyondan 3 dk sonra sonlandırılmıştır. Onuncu dakikada propofol ile indüksiyon yapılmış, sözlü yanıt cevabı değerlendirilerek en son verilen propofol miktarı kaydedilmiştir. Kas gevşekliği 0,lmg/kg veküronyum ile sağlanıp, 3 dk beklendikten sonra hastalar entübe edilmiştir. Ameliyat odasına alınır alınmaz (bazal), infüzyonun 10. dakikasında, indüksiyonun 3. dakikasında, entübasyonun 1. dakikasında, entübasyonun 3. dakikasında sistolik, diastolik, mean kan basınçları ve kalp hızı, ölçülüp kaydedilmiştir. Üç grup arasında kullanılan propofol dozu açısından anlamlı fark bulunamamıştır. Esmolol ve dexmedetomidinin her ikiside, bazal ve entübasyonun 3.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tezer E., Comparative Assessment of Hemodynamic and Anesthetic Sparing Effects of Esmolol and Dexmedetomine as Adjuvants During Induction of General Anesthesia Hacettepe University Faculty of Medicine, Anesthesiology and Reanimation,Thesis in Anesthesiology and Reanimation. Ankara, 2004. In this placebo-controlled, double-blind, prospective study, it was aimed to compare the anesthetic requirements and hemodynamic effects of Esmolol and Dexmedetomine during laryngoscopy and endotracheal intubation. ASA I-II group sixty volunteer patients, whose age ranged between 18-65 and who were served to elective operation were included the study. Patients were divided into three groups, infusions of dexmedetomidin (lug/kg/h) to the first group, esmolol (250ug/kg/h) to the second group and isotonic fluid (0,5ml/kg/h) to the third group was applied. Infusions started 10 minutes before application of induction agent and finished 3 minutes after intubation. Induction with propofol was given at the tenth minute and evaluating the verbal response,the amount of propofol given was recorded. Muscle relexation of was achieved with 0,lmg/kg vecuronium and the patients were intubated after 3 minutes. The systolic diastolic and mean blood pressure, and heart rate were measured at following times: as soon as the patient was taken into the operation room (basal), lO.minutes of infusion, 3. minutes of induction, 1. of intubation and 3. minutes of intubation. No statiscally signicant difference between three groups according to propofol dosage was observed. At 10.