Serbest radikal metabolizması ve antioksidan savunma sistemi elemanlarının obsesif-kompulsif bozukluğu bulunan hastalarda incelenmesi
The investigation of free radical metabolism and antioxidant defense systems element in patients with obsessive-compulsive disorder
  1. Tez No: 156718
  2. Yazar: SERPİL ERŞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVTAP BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Serbest Radikal Metabolizması ve Antioksidan Savunma Sistemi Elemanlarının Obsesif-Kompulsif Bozukluğu Bulunan Hastalarda İncelenmesi Serbest radikaller ve oksidatif stres bir çok hastalığın patogenezinden sorumludur. İnsan vücudu bunlara karşı antioksidan savunma sistemini kullanır. Malondialdehit (MDA) lipit peroksidasyonunun son ürünüdür. C ve E vitamini nonenzimatik antioksidan yapılardır. Bu çalışmada Obsesif-Kompulsif Bozukluğu (OKB) olan hastalarda ve kontrol grubunda serbest radikal metabolizması ve nonenzimatik antioksidan savunma sistemi elemanları (C ve E vitamini) araştırılmıştır. Çalışmaya en az bir ay öncesinden herhangi bir ilaç kullanmayan, rutin biyokimya sonuçlarında anormallik saptanmayan, aşırı kilolu olmayan, başka bir ruhsal ve fiziksel hastalığı bulunmayan 30 OKB'lu olgu alınmıştır. Hasta grubunda eritrosit MDA, serum E vitamini ve plazma C vitamini düzeyleri; hasta grubuyla aynı özelliklere (yaş,cinsiyet) sahip, fiziki ve psikiyatri muayenesi normal olan 30 sağlıklı kontrolün düzeyleri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Investigation of Free Radical Metabolism and Antioxidant Defense Systems Element in Patients with Obsessive-Compulsive Disorder Free radicals and oxidative stress are responsible for many diseases pathogenesis. Human body uses antioxidant defense system against all these. Malondialdehyde (MDA) is the last production of lipit peroxidation. C and E vitamins are the nonenzymatic antioxidant structures. During this study in obsessive-compulsive disorder (OCD) patients, changes in free radical metabolism and nonenzymatic antioxidant defense system factors (C and E vitamins) have been researched according to the healthy controls. 30 patients with OCD who hadn't taken any medicine at least for a month, having no anormal results in routine biochemical results or no other mental and physical diseases and also not too fat had been examined in this study. İn patient group, erythrocyte MDA and the levels of plasma vitamin C and serum vitamin E are comparedwith the level of 30 healthy controls who have a normal physical and mental exemination in the same properties that they are in age/gender. The levels of MDA, have been formed as a result of lipid peroxidation, were significantly higher in the OCD group compared with the control group (p:0.000). The serum vitamin E levels were significantly lower in the OCD group compared with the control group (p:0.012). Although OCD group had slightly lower the plasma vitamin C levels as compared with the controls, the difference was not statistically significantly. When the relation between parametres been examined it is seen that the more MDA, the less vitamin E. Finally, we can say that neurotoksic free radicals defects has an important role in OCD physiopathology. 40