Yüksek kolesterol dietiyle beslenen sıçanlarda melatoninin antioksidan etkilerinin incelenmesi
Antioxidant effects of melatonin on rats fed with high cholesterol diet
  1. Tez No: 165655
  2. Yazar: İLKNUR İŞLER BÜTÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
6. ÖZET Hiperkolesterolemi, özellikle serum LDL kolesterol yükekliği ve LDL kolesterolün oksidasyonu sonucu oluşan okside LDL ateroskleroz patogenezinde rol alan major faktörler olarak ön plana çıkmaktadır. Ateroskleroz; dünyanın birçok ülkesinde en sık ölüm nedenlerinden olan felç ve kalp damar hastalığının temelinde yatan en büyük sebeptir. Aterosklerozda arter iç tabakasında yağ birikimi olur. Zamanla bu birikimler plak adım alır ve arter elastikiyetini bozar, arteri daraltır, sonuçta kan akımı bozulur. Ateroskleroz arteriyel duvar hücreleri, kan hücreleri ve plazma lipoproteMerinin ortak rol oynadıkları bir süreçle gerçekleşir. Özellikle modifiye lipoproteinlerin bu süreçteki rolü son yıllarda üzerinde fazlaca durulan konulardan birisidir. Oksidatif stres, organizmada açığa çıkan serbest radikallein yaptığı hasardır ve bu hasra sıklıkla membran ve serum lipidlerinin peroksidasyonu sonucu, DNA hasan ve bağ doku harabiyeti ile sonuçlanır. Lipid peroksidasyonu sonucu modifiye lipoproteinlerden birisi olan okside LDL oluşur. Serbest radikallerin oluşturduğu hasan engellemek üzere organizmada geliştirilmiş antioksidan savunma sistemleri mevcuttur. Enzimleri ve enzim olmayan molekülleri içeren bu sisteme son yıllarda dahil olan ve üzerinde çalışmalar yapılan melatonin; memelilerde en çok pineal bez tarafından sentezlenen bir hormondur. Son yıllarda melatoninin hem direkt serbest radikal temizleyici hem de indirekt antioksidan özelliği olduğu yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur. Biz bu deneysel çalışmamızda hiperkolesterolemi oluşturulan sıçanlarda melatoninin antioksidan özelliklerini ve lipid metabolizması üzerine etkilerini incelemeyi amaçladık. Çalışmamızda 42 adet Wistar albino soyu erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar rastgele beş gruba aynldı. Bunlar; kontrol I (%0.9 NaCl,ip.), kontrol II (%4 absolü etanol, % 0.9 NaCl içinde,ip.), deney I (lmg/kg/g melatonin,ip. + kolesterolden zengin diyet), deney II (10 mg/kg/g melatonin,ip. + kolesterolden zengin diyet), deney İÜ (sadece kolesterolden zengin diyet) olacak şekilde 3 aylık bir deney sürecine alındı. Deneysel çalışmamızdan elde ettiğimiz sonuçlara göre; sadece kolesterol alan gruba ait total kolesterol, LDL kolesterol, okside LDL ve TBARS düzeyleri deney süresi sonunda artmış olarak bulunurken; yine sadece kolesterol alan grupta total antioksidan kapasite düzeyleri azalmış olarak bulundu. Deney I ve deney II gruplarında 84ise gerek 6. haftada gerekse 12. haftada total kolesterol, LDL kolesterol, okside LDL ve TBARS düzeylerinde; azalma görülürken; total natioksidan kapasitede anlamlı bir artış saptandı. Yine 12. haftada yüksek doz melatonin alan grupta LDL kolesterol düzeyi, okside LDL değerleri, LDL/HDL kolesterol oranlan düşük doz melatonin alan gruba göre ve sadece kolesterol alan gruba göre anlamlı olarak düşük; total antioksidan kapasite değerleri ise yüksek olduğu saptanmıştır. Elde edilen bu bulgular doğrultusunda melatoninin gerek antioksidan özellikleri gerekse lipid peroksidasyonunu engelleyici özellikleri nedeni ile ateroskleroz gelişimini engellemede önemli rol oynayabileceğini düşünmekteyiz. 85
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Hypercholesterolemia, especially high levels of low density lipoprotein (LDL) cholesterol in serum and the oxidized LDL which is formed by the oxidation of the low density lipoproteins, are the major factors in atherosclerosis. Atherosclerosis is the major cause of heart disease and stroke, which together remain the leading cause of death in the most cuntries of the world. Atherosclerosis is characterized by fatty deposits lining on the intima. Fatty deposits turn to plaques and these plaques lead to an important loss of arterial elasticity with narrowing of the artery and finally the blood supply of the vital organs decreases. The interactions of the vascular wall cells, blood cells and the lipoproteins are the important parts of atherosclerogenesis. Especially the modified lipoproteins in the pathogenesis of the atherosclerosis has been postulated to be an important step in recent years. Oxidative stress, resulting from free radicals causes the peroxidation of membrane and serum lipids, damage to DNA and damage of connective tissue. One of the modifications of LDL is oxidation. There are antioxidant molecules protecting the organism from the damage made by free radicals. These molecules may be enzymes or other type of molecules. Melatonin is synthesized by the pineal gland and has a variety of physiological and biochemical functions. In recent years melatonin has been suggested as a powerfull antioxidant that scavenges reactive oxygen radicals. The aim of our experimental study was to investigate the effects of melatonin on the lipoprotein metabolism and antioxidant properties of melatonin. Forty-two male Wistar albino rats were used in this study. Rats were randomly divided into five groups as follows: control I (%0.9 NaCl,ip.), control II (%4 absolute ethanol in % 0.9 NaCl,ip.), experiment I (lmg/kg/day melatonin,ip. + high cholesterol diet), experiment II (10 mg/kg/day melatonin,ip. + high cholesterol diet), experiment IE (only high cholesterol diet) and the experiment lasted for 12 weeks. Our results showed that the group fed with only cholesterol diet had high levels of total cholesterol, LDL cholesterol, TBARS, oxidized LDL and low levels of total antioxidant capacity. The both of the groups receiving melatonin (low dose and high dose) had low total cholesterol, LDL cholesterol, TBARS, oxidized LDL and high levels of total antioxidant capacity. At the last of the experiment the group receiving high dose of melatonin had significantly low levels of oxidized LDL, LDL/HDL 86cholesterol ratio and high levels of total antioxidant capacity when compared to both the group fed with only cholesterol diet and the group received low doses of melatonin. Our results demonstrated that melatonin when given at high dose in a certain time melatonin acts as a hypolipidemic and antioxidant agent. These observations suggest that melatonin as an antioxidant agent has effects on lipid metabolism. Because it also seems to prevent lipid peroxidation; melatonin may play important role in the prevention of atherosclerosis. 87