Prefrontal kortekste stres ile oksidan stres arasındaki ilişkinin sıçanlarda incelenmesi
  1. Tez No: 54896
  2. Yazar: OSMAN AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATAMAN GÜRE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
57 ÖZET Organizmada serbest radikaller ve hidrojen peroksit sabit bir hızla üretilir. Serbest radikallerin, zararlı etkileri antioksidan savunma sistemleri tarafından azaltılır. Organizma normal hızda üretilen serbest radikallere karşı yeterli düzeyde antioksidan savunma sistemlerine sahiptir. Bununla birlikte antioksidan savunma kapasitesinin büyük bir yedeği yoktur. Serbest radikal üretimi ile antioksidan savunma sistemleri yaklaşık olarak dengededir. Dengenin bozulması oksidan stres olarak adlandırılır. Dopamin monoamino oksidaz tarafından metabolize edilir ve ürün olarak hidrojen peroksit oluşur. Sinir hücreleri için zararlı bir bileşik olan hidrojen peroksit glutatyon peroksidaz tarafından uzaklaştırılır. Bu nedenle dopaminin metabolizması oksidan strese neden olabilir. Birçok çalışmada, prefrontal kortekste sonlanan mezokortikal dopamin nöronlarının strese yanıt olarak aktive olduğu gösterilmiştir. Ayak şoku bu nöronlarda dopaminin metabolizmasını artırır; benzodiazepinler dopaminin metabolizmasındaki artışı önlerler. Bu çalışmada hafif şiddette 20 dakika süreyle uygulanan ayak şoku, sıçan prefrontal kodeksinde glutatyon peroksidaz aktivitesini anlamlı olarak azaltmıştır (p=0.006358). Süperoksit dismutaz aktivitesi ve malondialdehit düzeylerinde anlamlı değişiklik gözlenmemiştir. 5 mg / kg intraperitoneal diazepam prefrontal kortikal glutatyon peroksidaz aktivitesindeki stresle uyarılmış düşmeyi önlemiştir (p=0.006358). Bu bulgular prefrontal korteksin hafif şiddette stresin neden olduğu oksidan stresi tolere edebildiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
58 ABSTRACT Free radicals and hydrogen peroxide are constantly produced in the organism. Damaging effects of free radicals are diminished by the action of antioxidant defence systems. The organism has just sufficient antioxidant defence systems to balance the normal rate of production of free radicals. However, there is no great reserve of antioxidant defence capacity. Generation of free radicals and the level of antioxidant defence systems are approximately balanced. The imbalance is called oxidative stress. Dopamine is metabolized by monoamine oxidase, and hydrogen peroxide is produced as a product. Hydrogen peroxide that is hazardous to neurons is scavenged by glutathione peroxidase. Hence, metabolism of dopamine may be associated with an oxidative stress. Several studies have demonstrated that the rnesocortical dopamine neurons projecting to the prefrontal cortex are activated in response to stress. Footshock increases dopamine metabolism in these neurons, and benzodiazepines antagonise the increase in dopamine metabolism. In this study, mild-intensity intermittant footshock for 20 min. significantly decreased glutathione peroxidase activity in the rat prefrontal cortex (p=0.006358). Significant changes in superoxide dismutase activity and malondialdehyde levels were not observed. Diazepam (5 mg / kg intraperitoneal) antagonized stress-induced decrease in prefrontal cortical glutathione peroxidase activity (p=0.006358). The results of this study suggested that, prefrontal cortex can tolerate the oxidative stress produced with mild stress.