Supratentoriyal lezyon cerrahisi uygulanan hastalarda desfluran izofluran ve remifentanil karşılaştırması
The comparison of desflurane, isoflurane and pemifentanil in patients undergoing surgery for supratentorial lesions
  1. Tez No: 156725
  2. Yazar: HASAN YAMALI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DİLEK YÖRÜKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu çalışmada supratentorial kraniotomi uygulanan hastalarda desfluran, remifentanil ve izofluran anestezisinin hemodinamik stabilite ve postoperatif uyanma üzerine etkilerini ayrıca kognitif fonksiyon ve mini mental test üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Supratentorial kraniotomi uygulanan ASA I-II grubu 60 hasta rastgele üç gruba aynIDI. Grup l'de (n=20) desfluran inhalasyonu, Grup 2'de (n=20) remifentanil infüzyonu, Grup 3'de (n=20) izofluran inhalasyonu ile genel anestezi uygulandı. Anestezi indüksiyonunda her üç grubada 7mg/kg tiopental, 0,lmg/kg verküronyum ve 1 mg/kg fentanil uygulandı. Entübasyondan hemen sonra inhalasyon anestezi ğinin solunum sonu konsantrasyonu desfluran için %3-5 (0,85 MAK), izofluran için %1-1.2 (0,85 MAK)ve remifentanil infüzyon hızı 0,125 mikrogram/kg/dk olacak şekilde anestezi idamesi sağlandı. Hastaların operasyon süresince KAH, S AB, DAB, O AB, Sp02 değerleri ve ek opioid ihtiyacı veya vazoaktif ajan ihtiyaçları kaydedildi. Erken postoperatif dönemde spontan solunum başlama zamanı, solunum hızı > 8/dakika olduğu zaman, ekstubasyon zamanı, ağrılı uyarana yanıt zamanı, sözel uyaranla göz açma zamanı, parmak sıkma zamanı, Aldrete >9 olduğu zaman, yaşını, ismini ve vücut parçasını hatırlama zamanlan kaydedildi. Anestezi sonlandınldıktan sonra 10 dk, 30 dk, 2 saat, 6 saat, 12 saat, 24 saat sonraki“Modifiye Aldrete Derlenme Skorlaması”ve“PARS Derlenme skorlaması”ile değerlendirildi. Preoperatif dönemde ve postoperatif dönemde 6. ve 12. saatlerde“mini mental test”cevaplan kaydedildi. Desfluran grubunu peroperatif kalp atım hızı değerleri remifentanil ve izofluran gruplan ile benzer, remifentanil grubunun kalp atım hızı değerleri izofluran grubundan 65düşüktü. SAB desfluran grubunda diğer iki gruptan farklı olarak yüksekti. DAB'lan her üç grupta da benzerdi. MAB her üç grupta da genel olarak benzer seyretmekle birlik cilt kesişi döneminde desfluran grubunda diğer iki gruptan farklı olarak yüksek seyretti. Erken derlenme değerlendirmesinde remifentanil grubunda spontan solunum ve solunum hızı >8/dakika olma zamanının diğer gruplardan anlamlı olarak geç olduğu, göz açma, parmak sıkma, ağrılı uyaranlara yanıt, sözel uyaranlara yanıt, yaşını hatırlama, ismini hatırlama zamanlarının diğer gruplardan kısa sürede sağlandığı gözlenmiştir. Desfluran grubunda ise; göz açma, parmak sıkma, sözel uyaranlara yanıt zamanlan, yaşını, ismini, vücut parçasını hatırlama zamanlan anlamlı olarak izofluran grubundan kısa sürede sağlanmıştır. Geç derlenme değerlendirmelerinde remifentanilin diğer iki gruptan, desfluranm ise izoflurandan iyi olduğu bulunmuştur. Mini mental test değerlendirmesi bakımından desfluran ve remifentanil benzer, izofluran her iki gruptan farklı olarak daha düşük değerde olduğunu gözlemledik. Komplikasyon bakımından tüm gruplar benzer seyretmekle birlikte beyin gevşeme skoru bakımından desfluran grubu remifentanil grubundan daha kötüydü. Sonuç olarak supratentorial kraniotomi uygulanan hastalarda desfluran, remifentanil ve izofluran genel olarak literatürdeki çalışmalara benzer bir hemodinamik stabilite sağlamıştır. Cerrahi ve anesteziye stres yanıt remifentanil grubunda desfluran ve izofluran gruplanna göre daha iyi kontrol edilmiştir. Desfluran ve remifentanil gruplannda izoflurana göre daha erken postoperatif derlenme ve daha iyi bir kognitif fonksiyon sağlanmıştır. Beyin cerrahi operasyonlarından sonra hastalann erken derlenme ve erken nörolojik muayeneri önemli olduğu için bu özellikleri ile desfluran ve remifentanil izoflurana alternatif olarak önerebileceğimiz anestezik ajanlardır. 66
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we aimed to compare the effects of desflurane, remifentanyl and isoflurane anaesthesia on hemodynamic stability, postoperative recovery, cognitif function and mini mental test. In all groups anaesthesia induction was done with thiopental 7mg/kg, vecuronium 0.1 mg/kg and fentanyl lmg/kg. Anaesthesia maintenance was done with desflurane inhalation, remifentanyl infusion and isoflurane inhalation in group l(n=20), in group 2(n=20), in group 3(n=20) respectively. For maintance of anethesia end tidal concentration for desflurane group %3-5 (0.85 MAC), isoflurane group %1-1.2 (0.85 MAC) and remifentanil group infusion rate 0.125 microgr/kg/min after the entubation. Heart rate, mean arterial pressure,Sp02, opioid and vasoactive agent requirements were recorded. In early postoperative period the time of spontaneous breathing, the time of breath rate > 8/minute, extubation time, the time of response to orders, the time of Aldrete Score >9 were recorded. Modify Aldrete Recovery Score and PARS Recovery Score evaluated at the 10th minute, 30th minute, 2nd hour, 6th hour, 12th hour, 24th hour after the anaesthesia ended. Mini mental test datas were recorded preoperatively and 6th and 12th hour during the postoperative period. Heart rates in desflurane group were similar to the remifentanyl and isoflurane groups but heart rates in remifentanyl group was lower than isoflurane group. Mean arterial blood pressure were similar in three groups but mean arterial blood pressure after incision was higher in desflurane group. 67The time of spontaneous breathing and breath rate >8/minute in remifentanyl group was longer than the other groups. The time of response to orders in remifentanyl group was short according to the other groups. The time of response to orders in desflurane group was significantly shorter than the isoflurane group. According to the late recovery evaluation better than other groups, and remifentanyl groups were found to be similar and isoflurane group was lover than the other two groups. All groups were similary in terms of complications but remifentanyl group was better than desflurane group according to the brain relaxation score. As result, desflurane, remifentanyl and isoflurane hemodynamic stability similarto the other studies in patients undergoing supratentorial craniotomies. İn remifentanyl group stres respons to the surgery and anesthesia was to be controlled better than desflurane and isoflurane group. İn remifentanil and desflurane groups postoperatif recovery and cognitive function were much better compaired to the isoflurane group. Desflurane and remifentanil could be proposed as an alternative to isoflurane because of early recovery and early neurolojical examination is important after neurosurgery operation. 68