Alt ekstremite cerrahilerinde spinal blok'un %0.75 ropivakain ve %0.75 ropivakain+fentanil ile %0.5 bupivakain ve %0.5 bupivakain+fentanil kombinasyonlarında karşılaştırılması
The comparison of spinal block using %0.75 ropivacaine and %0.75 ropivacaine+fentanyl with %0.5 bupivacaine and %0.5 bupivacaine+fentanyl combination in lower extremity surgeries
  1. Tez No: 156726
  2. Yazar: İBRAHİM UZAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. CANER MİMAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışmada, alt ekstremite ameliyatlarında %0.75 izobarik ropivakain ile %0.5 izobarik bupivakain ile elde edilen spinal bloğun özellikleri, ayrıca her iki lokal anestezik ilacın fentanil ile kombinasyonunun spinal blok kalitesi üzerine etkisi araştırıldı. Etik kurul ve hastaların onayı alındıktan sonra çalışmaya alman 60 hasta rastgele 4 gruba ayrıldı. Çalışma grubuna dahil edilen hastalar, ameliyat salonuna alındı ve kalp atım hızı (KH), sistolik arteriyel basınç (SAB), diastolik arteriyel basınç (DAB), periferik oksijen saturasyonu (Sp02) ölçümleri yapılarak bazal değerleri kaydedildi. Hastalara 7 ml/kg ile kristaloid replasmanı yapıldıktan sonra L3- L4 intervertebral aralıktan ortahat doğrultusunda intratekal aralığa; I. Gruba % 0.5 bupivakain (12.5 mg), II gruba %0.5 bupivakain (12.5 mg)+ 10ug fentanil, III. Gruba %0.75 ropivakain (18.75 mg), IV.gruba %0.75 ropivakain (18.75 mg)+ lOug fentanil verildi. İntratekal enjeksiyon sonrası KAH, SAB, DAB ve SpC>2 değerleri, motor blok düzeyleri, duyusal blok düzeyleri kaydedildi. Duyusal blok“pinpirick”yöntemiyle dermatom düzeyi olarak, motor blok“bromage skalası”na göre değerlendirildi. Sonuç olarak, spinal anestezide kullanılan bupivakain solüsyonları ile gözlediğimiz hızlı sempatik blokajı, ropivakain solüsyonları ile gözlemlemedik. Bulgularımıza göre bupivakaine oranla daha az potent olan ropivakainin spinal kullanımı ile gelişen sempatik blokajın daha yavaş olduğu sonucuna varılmıştır. Tam bir motor blok istenen cerrahi girişimlerde %0.5 bupivakainin tercih edilmesi gerektiği sonucuna vardık. Bununla birlikte ropivakain grubundaki hastaların kardiyovasküler açıdan daha stabil olmaları ve postoperatif daha erken mobilize olmaları nedeniyle kısa süreli cerrahi prosedürlerde intratekal ropivakain, bupivakaine göre alternatif bir ajan olabilir.
Özet (Çeviri)
SUMARY In this study, the identities of the spinal block during the lower extremity surgeries achieved with %0.75 ropivacaine and %0.5 bupivacaine and also the effect of combining these two local anesthetics with fentanyl on the quality of the spinal block have been investigated. After the approval of the ethic committee and the patients, 60 patients have been divided into 4 groups. These patients were taken to the surgery room and the following have been measured and recorded such as; Heart rate (HR), systolic arterial pressure (SAP), diastolic arterial pressure(DAP), peripheric oxygen saturation (SpC^). To those patients, through the L3-L4 intervertebral space center intratekal space, the following have been given per patient groups: Group-I %0.5 bupivacaine (12.5mg), Group-II %0.5 bupivacaine (12.5mg) + lOug fentanyl, Group-Ill %0.75 ropivacaine (18.75mg), Group-IV %0.75 ropivacaine (18.75mg) + 10 ug fentanyl. After the intratecal injection HR, SAP, DAP, SpC>2 levels, motor block levels and the sensorial block levels have been recorded. The sensoryal block analyzed as dermatom level with“pinprick”method and the motor block as“bromage scale”. As a conclusion, with %0.5 bupivacaine during the lower extremity surgeries, enough analgesic and motor level have been achieved where else even though with %0.75 ropivacaine achieving analgesic was successful but enough motor block level was not achieved during extremity surgeries. For this reason, we have come to the conclusion to use the %0.5 bupivacaine during surgeries which require full motor block. Ropivacaine has produced enough sensorial block for lower extremity surgeries where full motor block is not needed. For short time surgical procedures, intratecal ropivacaine can be an alternative to bupivacaine.