Asiyanotik ve siyanotik çocuklarda açık kalp cerrahisinde desfluranın böbrek fonksiyonları üzerine etkisi
The effects of desflurane on kidney function in open heart surgery on cyanotic and acyanotic children
  1. Tez No: 156724
  2. Yazar: BAHAR FENERCİ ÖÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MERAL KANBAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Öç, B., Siyanotik ve Asiyanotik Çocuklarda Açık Kalp Cerrahisinde Desfluranın Böbrek Fonksiyonları Üzerine Etkisi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Tezi. Ankara, 2003. Kardiyak cerrahi uygulanan çocuk hastalarda, preoperatif dönemde böbrek fonksiyonları klinik olarak normal değerlendirilse de, ekstrakorporeal sirkülasyon uygulanması ve anestezide kullanılan florlu volatil anesteziklerin inorganik florür açığa çıkarması nedeni ile intraoperatif ve postoperatif dönemde böbrek fonksiyonları etkilenebilmektedir. Siyanotik çocuklarda ise bu etkilenmenin asiyanotik çocuklara oranla daha fazla olduğu ileri sürülmektedir. Bu çalışmada konjenital kalp cerrahisi uygulanan siyanotik ve asiyanotik çocuklarda desfluranın böbrek fonksiyonları üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Üniversite Etik Kurul onayı alındıktan sonra konjenital kalp cerrahisi uygulanacak olan 20 hasta, preoperatif oksijen satürasyonu (Sa02) değerlerine göre (Grup l:%85'ten yüksek, Grup ll:%85'ten düşük) (n=10) iki gruba ayrıldı. Anestezi indüksiyonu tiyopental, morfin sülfat ve vekuronyum ile sağlandı ve idamede iki gruba da kardiyopulmoner bypass (KPB) öncesi %4-6 konsantrasyonda, KPB sırasında ise %3-5 konsantrasyonda desfluran uygulandı. İndüksiyon öncesi, KPB öncesinde, KPB sırasında, KPB sonunda, operasyon sonunda ve postoperatif 24. saatte alınan serum ve idrar örneklerinde inorganik florür, elektrolit, kreatinin, BUN, ürik asit, idrar örneklerinde N-asetil-|3-D- glukozaminidaz (NAG) düzeyleri değerlendirildi ve fraksiyonel sodyum ekskresyonu (FENa) hesaplandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Öç, B., The effects of desflurane on kidney function in open heart surgery on cyanotic and acyanotic children; Hacettepe University Faculty of Medicine; Anesthesiology and Reanimation thesis, Ankara, 2003. During cardiac surgery on children, even if kidney functions show normal clinical values, the application of extracorporeal circulation and the use of fluoride volatile anesthetics during anesthesia causing the presence of inorganic fluoride, may affect kidney function in the intraoperative and postoperative periods. It is suggested that cyanotic children are affected more than the acyanotic children. This study aims to show the effects of desflurane used in congenital heart surgery in cyanotic and acyanotic children. After receiving approval from the University Board of Ethics, 20 patients on whom congenital heart surgery was to be performed were divided into 2 groups according to their preoperative oxygen saturation (Sa02) levels (Group I; above 85%. Group II; below 85%) (n=10). The induction of anaesthesia was provided with thiopental sodium, morphine sulphate and vecuronium, and both groups were given desflurane at concentration levels of 4-6% before cardiopulmanary bypass (CPB) and 3-5% during CPB. Before induction, before CPB, during CPB, post CPB, at the end of the operation and 24th hours postoperatively, inorganic fluoride, electrolyte, creatinine, BUN, uric acid and N-acetyl-8-D-glucosaminidase (NAG) in urine samples were taken and evaluated, and fractional sodium excretions (FENa) were calculated.