Transüretral rezeksiyon yapılan geriatrik hastalarda intratekal ropivakain ve bupivakainin klinik etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of the clinical effects of intrathecal ropivacaine and bupivacaine in geriatric patients undergoing transurethral resection
- Tez No: 156729
- Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN BOZKIRLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
58 ÖZET Geriatrik hastalarda spinal anestezide ropivakain kullanımıyla ilgili çalışmalar kısıtlı sayıdadır. Çalışmamızda transüretral rezeksiyon cerrahisi uygulanacak 65 yaş üzeri ASA I-III risk gruplarındaki hastalarda intratekal ropivakain ile intratekal bupivakainin etkinlik ve güvenilirliğini karşılaştırmayı amaçladık. 60 hasta, bir gruba 22.5 mg ropivakain (%0.75X diğer gruba 15 mg bupivakain (%0.5) verilecek şekilde çift kör-randomize olarak ayrıldı. Demografik özelliklerin yanısıra duyusal bloğun Ti o 'a ulaşma zamanı, duyusal bloğun 2 segment gerileme zamanı, duyusal bloğun Tıo'a gerileme zamanı, motor bloğun sonlanma zamanı, hemodinamik parametreler, postoperatif analjezik ihtiyacı ve yan etkiler kaydedildi. Duyusal bloğun Tıo'a ulaşma zamanları (grup R= 4.57 ± 2.57 dk, grupB= 4.77 ± 2.56 dk), duyusal bloğun iki segment gerileme zamanları (grup R= 102.77 ± 43.08 dk, grupB= 101.33 + 40.50 dk) ve duyusal bloğun Tıo'a gerileme zamanları (grup R= 1 19.50 ± 46.24 dk, grupB= 124.93 ± 37.44 dk) gruplar arasında benzerdi. Motor bloğun sonlanma zamanları iki grup arasında farklı değildi (grup R= 253.73 ± 92.81 dk, grupB= 252.53 ± 74.04 dk). Ortalama arter basıncı, kalp atım hızı ve SpCVnin zamana bağlı değişiklikleri iki grupta benzer bulundu. İntraoperatif yan etkiler incelendiğinde bradikardi sıklığı ropivakain grubunda bupivakain grubundan anlamlı olarak düşüktü. Diğer yan etkiler açısından gruplar arası farklılık görülmedi. Hiçbir hastada nörolojik bir problemle karşılaşılmadı. Çalışmamızın sonucunda edindiğimiz bulgulardan yola çıkarak, yandaş sistemik hastalıklar, fizyolojik değişiklikler ve değişmiş ilaç metabolizmasına sahip geriatrik59 hastalarda intratekal ropivakainin de intratekai bupivakain kadar etkin ve güvenilir olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY There are only a few studies about ropivacaine used in spinal anaesthesia on the geriatric patients. The aim of this study is to compare the efficiency and safety of intrathecal ropivacaine with intrathecal bupivacaine in ASA I to III patients over 65 years scheduled for transurethral resection. Sixty patients randomly assigned to receive either 22.5 mg of ropivacaine (%0.75) or 15 mg of bupivacaine (%0.5) in a double blind manner. Demografic characteristics, onset time for sensorial blockade to Tio, time to two segment regression of sensorial blockade,time to regression to Tio of sensorial blockade offset time for motor blockade, hemodynamic parameters, postoperative analgezic needs and side effects were recorded. The onset time for sensorial blockade at Tio (ropivacaine = 4.57 ± 2.57 min., bupivacaine = 4.77 ± 2.56 min.), two segment regression time of sensory blokade (102.77 ± 43.08 min. vs 101.33 ± 40.50 min.) were similar. The ofset time of motor blocade were not different between the two groups (ropivacaine = 253.73 ±92.81 min., bupivacaine = 252.53 ± 74.04 min.). The variations of mean arterial pressure, heart rate and SpC>2 in the course of time were similar in both groups. When the side effects of the two groups are compared, bradycardia was found to be significantly lower in ropivacain group than bupivacain group. The groups were similar considering the other side effects. No neurological problems were observed in any patients.61 We believe that intrathecal ropivacaine is as effective and safe as intrathecal bupivacaine in geriatric patients accompanying systemic illnesses, physiological differences and changed drug metabolisms.