Çocuklarda manyetik rezonans görüntüleme nedeniyle uygulanan sedasyonun etkinlik ve güvenliği
Efficacy and safety of sedation used in children because of magnetic resonance imaging
- Tez No: 281092
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ÇAMCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
GİRİŞ:Manyetik rezonans görüntüleme çocukluk çağında sıklıkla başvurulan tanı yöntemlerinden birisidir. Görüntülemeye girecek çocukların yandaş hastalıkları ve görüntüleme sürelerinin daha ayrıntılı tetkiklere yönelik olarak giderek uzaması ve kesin hareketsizliğe ihtiyacın artması bu çocuklarda kullanılacak anestezi ve sedasyon tekniklerinin irdelenmelerini gerektirmektedir. Bu çalışmada kurumumuz MR görüntüleme merkezinde çocuklarda uygulanan anestezi teknikleri etkinlik ve güvenilirlik açısından gözlenmiştir.YÖNTEM:Prospektif bir gözlem olarak düzenlenen bu çalışmada etik kurul iznini takiben kurumumuz MR görüntüleme merkezinde, sorumlu anestezistlerin tercihi doğrultusunda oral/parenteral midazolam premedikasyonuna eklenen ketamin, propofol veya sevofluran bazlı üç anestezi rejiminden biri uygulanan çocuklarda uygulanan anestezinin kalitesi ve yan etkileri izlendi. Uygulamanın etkinliği: indüksiyon hızı çekim esnasında hareket varlığı uyanma süresi ve derlenme süresi; yan etkileri ise solunumsal (hipoksi-nefes tutma-hıçkırık-havayolu emniyeti) dolaşımsal (hipo-hipertansiyon-taşi-bradikardi) ve nörolojik (konvülsiyon-ajitasyon) komplikasyonların varlığıyla değerlendirildi.BULGULAR:MR görüntülemesi yapılan 200 çocuk işlem esnasında izlendi. Çocuklardan 70'er adedinde propofol (P) ve sevofluran (S) tercih edilirken 65 tanesinde anestezi ketamin (K) ile uygulandı. Her üç rejime dahil çocukların demografik özellikleri ve anestezi süreleri benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
IntroductionMagnetic resonance imaging (MRI) is a oftenly referenced diagnosis method in pediatric patients. There is a necessity of an appropriate anesthesia and sedation technique due to requirement of absolute immobilization during prolonged imaging periods. In this study, we prospectively observed in our MR imaging center, three different sedation regimen routinely used in children to evaluate the efficacy and safety of those techniques.MethodIn a prospective observation in this study, following the ethics committee permission of the institution, the quality of anesthesia and adverse effects were observed in accordance with the responsible anesthesiologists?s choice of sedation technique. Midazolam premedication followed by ketamine, propofol or sevoflurane based three anesthesia regimen were three main technique wich are routinely used in our institution. The efficiency of the administration is evaluated by those parameters: speed of induction and recovery, presence of movement during imaging and need for additional sedative use. The safety of the procedure is evaluated by considering the frequency of respiratory (hypoxia, breath-holding, hiccup, airway patency), circulatory (hypo-hypertension, bradycardia) and neurological (convulsion,agitation) complications.ResultsMR imaging of the 200 children were observed during the process. In 70 children propofol(P) and sevoflurane(S) was used while in 65 children sedation was provided by ketamin. Children were similar in demographic characteristics and duration of anesthesia.