Sezaryen ameliyatlarında desfluran ve sevofluran'ın anne ve yenidoğan üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
To compare the maternal and neonatal effects of desflurane and sevoflurane in elective cesarean operations
- Tez No: 156760
- Danışmanlar: PROF.DR. SELMİN ÖKESLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
6. ÖZET Çalışmamızda, elektif sezaryen operasyonlarında desfluran ve sevofluranın maternal ve neonatal etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Bu çalışmaya, elektif sezaryen operasyonu planlanan, etik komite ve hastadan yazılı onay alınarak, ASA I-II grubunda, 1 8-40 yaşları arasında, miyadında 50 gebe dahil edildi. Anestezi indüksiyonunda intravenöz 2mg/kg propofol ve 1,5 mg/kg süksinilkolin verilip endotrakeal entübasyon gerçekleştirildi. Rastgele 2 gruba ayrılan hastalardan I. gruba entübasy ondan sonra %50 O2 + %50 N2O (6 1/dk) karışımı içerisinde %3 desfluran (İMAC), II. gruba ise %50 O2 + %50 N2O (6 1/dk) karışımı içerisinde %1 sevofluran (İMAC) uygulandı. Olguların tümünün sistolik (S AB) ve diyastolik arter basınçları (DAB), ortalama arter basınçları (OAB), kalp atım hızları (KAH) ile periferik oksijen saturasyonu (SpCte) anestezi indüksiyon öncesi, indüksiyon sonrası, entübasyon sonrası ve operasyon sonuna kadar 5 dakikada bir tekrarlanarak ölçüldü ve kaydedildi. Olguların aynı zamanlarda soluk-sonu CO2 ve anestezik konsantrasyonları operasyon boyunca ölçülerek kaydedildi. Cerrahi süre ve indüksiyon- doğum süreleri tespit edildi. Bebek çıktıktan sonra umblikal arterden kan gazı ölçümü için kan örneği alındı. Yeni doğanın Apgar skorunun değerlendirilmesi bir çocuk uzmanı tarafından (1 ve 5. dakika), 2. ve 24. saatte ise neonatal nörolojik adaptif kapasite skoru ( NAKS ) annenin hangi ajanı aldığını bilmeyen bir anestezi uzmanı tarafından yapıldı ve kaydedildi. Grupların yaş, boy ve ağırlıkları arasında ve cerrahi süre, indüksiyon-doğum sürelerinde istatistiksel bir fark bulunmadı. Grup I ve H'nin entübasyon sonrasında hemodinamik değerleri arasında istatistiksel bir fark saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In our study, we have aimed to compare the maternal and neonatal effects of desflurane and sevoflurane in elective cesarean operations. This study has included 50 pregnants between at the age of 18-40 whose cesarean operation was planned in ASA I-II with the permission of the patient and ethic committe. In anesthesia induction İV 2 mg/kg propofol and 1.5 mg/kg siiksinilkolin were given and endotrakeal intubation was realized. From the patients who were seperated into two groups randomly, %3 desflurane (1 MAC) has been applied in %50 O2 +%50 N2O mixture after intubation to the group I and %1 sevoflurane (1 MAC) has been applied in %50 O2 +%50 N2O mixture to the group II. Before the anesthesia induction, after induction and intubation and until the end of the operation the systolic (SAP) and diastolic artery pressure (DAP), mean artery pressure (MAP) of the cases, the speed of heart-reat (HR) and periferic oxygen saturation (Sp O2) have been measured by repeating it in every 5 minutes and it has been reported. The end-tidal CO2 and anaesthesia concentration of the cases have been reported by measuring during the operation. The surgery time and induction -birth time have been detected. The blood samples were taken for the blood gas analysis from the umblical artery after the baby had gone out. The evaluation of the Apgar score of the new born was done and reported in the 1st and 5th minutes by a pediatrist, the neonatal neurological adaptive capacity score (NAKS) was done and reported in the 2nd and 24th hour by an anesthetic who didn't know which agent the mother had taken. There were no significant differences between the age, height and weight and between surgery time, and induction-birth time. Compairing sevoflurane and desflurane groups, no differences could be detected between the hemodynamic figures (p>0.05).