Genel anestezi ve spinal anestezi ile uygulanan sezaryen ameliyatlarında postoperatif kognitif fonksiyonların karşılaştırılması
Comparison of postoperative cognitive functions in caesarean sections performed under general anaesthesia and spinal anaesthesia
- Tez No: 375183
- Danışmanlar: DOÇ. HALE BORAZAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada elektif sezeryan operasyonu planlanan gebelerde genel anestezi ve spinal anestezi uygulamasının postoperatif kognitif fonksiyonlar üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem: Elektif sezeryan operasyonu planlanan, 18-40 yaş, ASA I 75 gebede sevofluran (Grup S), desfluran (Grup D) ile genel anestezi ve spinal anestezi (Grup R) uygulanan üç grup oluşturuldu. Bazal, indüksiyon ve spinal enjeksiyon sonrası, entübasyon sonrası ve peroperatif 5 dk ara ile, ekstübasyon ve sonrası 5.dk da, KAH, SAB, DAB, OAB, BİS ve SpO2 değerleri ölçüldü. Ekstübasyon zamanı, spontan göz açma zamanı, 2. ve 5. dk Aldrete Derlenme Skorları kaydedildi. Tüm grupların operasyondan bir gün önce, postoperatif 1, 3 ve 24. saat'lerde SMMT, TDT, SÇT ile kognitif fonksiyonları değerlendirildi. Postoperatif 1, 3 ve 24. saatte VAS skorları kaydedildi. Bulgular: Gruplar arasında demografik özellikler, eğitim yılı ve cerrahi süreleri açısındanr fark bulunmadı (p>0,05). Grup S, Grup R ve Grup D'nin anestezi sürelerinde anlamlı fark vardı (p0,05). TDT değerleri incelendiğinde ise; postop 3. ve 24.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to compare the effects of general anaesthesia and spinal anaesthesia on postoperative cognitive functions of pregnant women who are scheduled to undergo elective caesarean section. Methods: 75 pregnant women aged 18-40, ASA I, who are scheduled to undergo elective caesarean section were divided into three groups and these groups were given sevoflurane (Group S), desflurane (Group D) and general anaesthesia and spinal anaesthesia (Group R). HR, SAP, DAP, MAP, BIS, SpO2 values at basal level, after induction and spinal injection, at 5th minute after intubation and peroperatively, at 5th minute at and after intubation were measured. Extubation period, spontaneous eye opening time, Aldrete Recovery Scores at 2nd and 5th minute were recorded. Cognitive functions of all groups were evaluated one day before the operation, 1st, 3rd and 24th hour postoperatively with SMMT, TDT and CDT. VAS scores were recorded at 1st, 3rd and 24th hour postoperatively. Results: There was not any statistically significant difference among groups in terms of demographic data, years of study, and duration of surgery (p>0.05). Durations of anaesthesia for Group S, Group R and Group D were significantly different (p0.05).