Propofol (TİVA), desfuran ve sevofluran anestezilerinin bronkoalveolar lavaj hücreleri üzerine etkilerinin karşılaştırılması
To compare the effects of desflurane, sevoflurane and propofol(TIVA) anesthesia on bronchial epithelia cells
- Tez No: 156780
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUHİYE REİSLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmanın amacı desfluran, sevofluran ve Propofol (TİVA) anestezisinin alveolar makrofaj, PMNL, bronş epitel hücre sayısı ve morfolojik yapısı üzerine etkilerini karşılaştırmaktı. Bu amaçla; 18-60 yaş arasında, ekstremite cerrahisi planlanan, 60 hasta çalışmaya alındı, Olgular 20'şer kişilik 3 gruba ayrıldı. Operasyondan 60 dakika önce bütün hastalar 10 mg İM diazepam + 0.5 mg İM atropin ile premedike edildi. Her hastaya aynı indüksiyon ajanları kullanılarak 2-3 mg.kg“1 propofol, lmcg.kg”1 fentanil 0,6 mg.kg“1 rokuronyum bromür uygulandı. Yeterli anestezi derinliği ve kas gevşemesi sağlandıktan sonra hastalar aynı anestezist tarafından entübe edildiler. Anestezi idamesinde inhalasyon ajanları 1 MAC olacak şekilde Grup D'de desfluran yaklaşık %6 oranında, Grup S'de sevofluran yaklaşık %2 oranında verildi. Grup P'de ise propofol infüzyonu 12 mg.kg”' dozunda başlanarak 20 dakika sonra 9 mg.kg'1 'e, 40 dakika sonra da 6 mg.kg'1 ve 60 dakikadan sonra 4 mg.kg“1 dozuna. düşürülerek uygulandı. Anestezi idamesinde tüm hastalara %50 02 gidecek şekilde oksijen- kuru hava karışımı 4L.dk”1 şeklinde verildi. Gereğinde rokuronyum 0,2 mg.kg“1 dozunda, fentanil ise lmcg.kg”1 dozunda eklendi. Hastalardan indüksiyonu takiben (T0) ve operasyon sonu yaklaşık 120. dakikada (Ti) bronkoalveolar lavaj sıvısı alındı. Bu sıvılar patoloji laboratuvanna, ışık mikroskopisinde incelenmek üzere gönderildi. To ve Ti preperatlarındaki immatür ve matür alveolar makrofajlar, PMNL ve bronş epitel hücreleri sayıldı. Gruplar arasında hasta yaşlan, cinsiyetleri, operasyon süreleri, sigara içimi ve ASA sınıflaması açısından istatistiksel olarak fark yoktu. Her üç grupta, grup içi karşılaştırılmasında zaman bağımlı olarak immatür ve matür alveolar makrofaj % değer artışları istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Gruplar arası zaman bağımlı immatür ve matür alveolar makrofaj % değer artışlarında da istatistiksel fark yoktu. Öte yandan her üç grupta grup içi karşılaştırmada zaman bağımlı olarak PMNL'lerdeki artış ve bronş epitel hücresinde istatistiksel olarak anlamlı derecede azalma gözlendi. Gruplar arası zaman bağımlı PMNL ve bronş epitel hücre % değerleri değerleride karşılaştırıldığında ise istatistiksel olarak fark yoktu. Sonuç olarak, her üç grupta uygulanan anestezik ajanlarla alveolar makroflardaki değişikliklerin 2 saatlik anestezi ve cerrahi sırasında değişmediği ve böylece her üç grubun birbirine üstünlüğü olmadığı, PMNL artışı ile de alveolar enflamasyonun zaman içerisinde arttığı ve bu değişikliklerin değerlendirilmesi için daha ileri çalışmalara gereksinim olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of desfltırane, sevoflurane and Propofol (TİVA) anaesthesia on alveolar macrophage, PMNL, bronchial epithelıa and morpholögîcal stnıcturc. Sixty patients whose were betweeıı 18-60 and scheduled toextremîty operation were încluded in the study, Patients were randomly aliocated into there groups according to the anesthetic(desflurane, sevoflurane, propofol) each group consists of 20 patients, Sixty minutes prior to induction of anaesthesia, ali patîents were prcnıedicated with diazepam 10 mg İM + atropine 0.5 İM. in alt groups, general anaesthesia were induced with propofol 2-3 nıg.kg“', fentanyl l mcg.kg”', rocuroiiinı bromur 0.6 mg.kg“1, When anaesthesia level and muscle relaxation reaetıed to sufficient level, patients were entubated by sarne anaesthesiologist Anaesthesia were maintened wîth 6% desflurane and 2% sevoflurane (as l MAÇ). Group P infusion of propofol was started with dosc of 12 mg.kg”1 and it was reduced to 9-6-4 mg.kg“'; twenty, Iburty, sixty minutes afler döşe vice versa. At the ali patients were given 50% Oa-dry aîr mix with proportion of 4L.min”'. As required, patients were given rocuronium 0,2 mg.kg“1, fentanyl l nıcg.kg”1. Bronchoalveolarfluid were received fallowing înduction (T0) and through end of operation approximalelly 120 seconds of operation (Ti). These fluids were sended to laboratory of pathology for examining by light microscope. Mature and immature alveolar macrophages, PMNLand brochial epithelia] cells in T0 and T] preperation were counted, There were no statistical dîfference between groups, in of patients* ages, sexes, operation tîraes, snıoking cigrettes and ASA classificatlon. in ali groups, within group conıparison showed that there were no statistical difference inofand immature alveolaı macrophage's value of % tüne dependent augmentation. İn betvreea groups comparason, there were no statistical difference in terms of mahire and immatuı alveolar.. macrophage's value of % time dependent augmentation. ön the other hand, in within groups comparison there were statistical difference time dependent Increase in PMNL augmentation and deerease in bronchial epithelial cells. İn terms öf PMNL and brendi epithelial cells value of %, there were no statistical differences in between groups. As a result, we concluded that variation in alveolarby were not seen in this study in the period of 2 lıours anaesthesia and operation, so that there were no superiority of group to another. We founded time dependent increasein PMNL and alveolar enflammation but for evaluating these results, we thought that further invastîgations should be nıade.