Huzurevinde kalan yaşlıların beslenme-sıvı tüketim durumları ile bilişsel işlev durumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
A study about the relation between nutrition, fluid intake and cognitive functions status of elderlies who live in rest homes
  1. Tez No: 156791
  2. Yazar: GANİME DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL BAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Huzurevinde kalan yaşlıların beslenme-sıvı tüketim durumları ile bilişsel işlev durumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi üzerine bir araştırma, Hacettepe Üniversitesi Diyetetik Programı Bilim uzmanlığı Tezi, Ankara, 2004. Bu araştırma huzurevinde kalan yaşlılarda beslenme ve dehidrasyon sorunlarının boyutunu tespit etmek, besin ve sıvı tüketim durumu ile bilişsel işlev arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma SHÇEK Ankara Süleyman Demirel Huzurevinde kalan; yaşları 61-95 arasında olan toplam 32 yaşlı (15 Erkek, 17 Kadın) birey üzerinde yapılmıştır. Araştırmaya katılan tüm bireylere Minimum Data Set (MDS), Mini Nutritional Assement (MNA) ve Standardize Mini Mental Test (SMMT) formu uygulanmış, antropometrik ölçümleri alınmış, bioelektrik impedans analizi (BİA) yöntemi ile vücut bileşenleri ölçülmüş, bireylerin 3 günlük besin tüketim kayıtları, 24 saatlik sıvı alımları, idrar takip kayıtları ve fiziksel aktivite durumları değerlendirilmiştir. Erkek bireylerin aldığı SMMT ve MNA puanları kadınlara göre istatistiksel olarak yüksek bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
A study about the relation between nutrition, fluid intake and cognitive function status of elderlies who lives in rest homes, Hacettepe University, Dietetic Program, Master Thesis, Ankara, 2004. This study is designed for assessing nutrition, dehydration and cognitive function level of elderly who lives in rest homes ; and to show the relationship between fluid intake, nutrition and cognitive function. The study is applied on 32 elderlies (15 men, 17 women ) whom ages is between 61-95 years old and lives in SHÇEK Ankara Süleyman Demirel rest homes. The elderlies were administered MDS, MNA, SMMT, anthropometric assessments results were taken, body composition is measured with BIA method, 3 days food composition records, 24 hours fluid intake records, urine follow-up records were taken, physical activity levels evaluated. Men's SMMT and MNA scores are statistically higher than women's scores (p0,05).