Van ili kent merkezinde aynı hanede yaşayan anneler, 15 yaş ve üzeri kızları ile diğer kadınların şişmanlık sıklığı ve beslenme alışkanlıkları açısından davranış benzerlikleri
Dietary habits, obesity prevalence and behaviour similarities of 15 years of age and older women living with their single girls and other women in the same hosehold in Van province
- Tez No: 156790
- Danışmanlar: PROF.DR. SABAHAT TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Gıda Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Van ili kent merkezinde aynı hanede yaşayan anneler, 15 yaş ve üzeri kızları ile diğer kadınların şişmanlık sıklığı ve beslenme alışkanlıkları açısından davranış benzerlikleri. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Gıda Bilimleri Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, Şubat 2004. Bu araştırmada Van İli kent merkezinde aynı hanede yaşayan 15 yaş ve üzeri kadınların beslenme alışkanlıklarının ve bazı antropometrik ölçümler kullanılarak beslenme durumlarının incelenmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya toplam 1030 kadın katılmıştır. Bunların 355 'i evde yaşayan ve anneleri ile birlikte yaşayan“evlenmemiş kız”, 263 'ü bu kızların“anne”leri, 412'si ise“kayınvalide, görümce, elti ve gelin”lerden oluşan“diğer kadınlar ”dır. Katılımcıların beslenme alışkanlıkları kendi ifadelerine göre saptanmıştır. Kadınların ve kızların beslenme alışkanlıkları birbirleri ile uyumludur. Beslenme durumlarının değerlendirilmesi için Beden Kitle İndeksi (BKİ) ve Bel-Kalça Oranı(BKO) hesaplamaları kullanılmıştır. BKİ değerlerine göre annelerin %78.6'smm; kızların %15.7'sinin;“diğer kadınlar ”ın ise %49.7'si fazla kilolu ve üzeri beden kitle indeksi değerine sahiptir (BKİ>24.9). Kadınların evde“anne (p=0.001)”ya da“diğer kadın (p=0.000)”konumunda ve“25-34 yaş grubunda (p=0.000)”olmaları şişmanlık sıklığını artırmaktadır. Araştırma sonuçlan şişmanlık sıklığının azaltılmasına yönelik müdahale programlarının gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bir başka önemli yaklaşım da henüz“normal”beden kitle indeksine sahip olan kızların (%77.5) durumlarını korumalarına yönelik yapılacak olan koruyucu müdahaleler olabilir. Şişmanlık sorununun ve altta yatan sebeplerin daha net ortaya konulabilmesi için niceliksel araştırmalara niteliksel bileşenlerin eklenmesi önerilmektedir.Anahtar kelimeler : Kadın, beslenme alışkanlıkları, şişmanlık, davranış benzerliği
Özet (Çeviri)
Dietary habits, obesity prevalence and behavior similarities of 15 years of age and older women living with their single girls and other women in the same household in Van province. Hacettepe University Health Sciences Institute MSc Thesis in Nutrition and Food Sciences, Ankara, 2004. In this study, evaluation and comparision of dietary habits and measurements-based nutritional status of 1 5 years of age and older women in Van province. A total of 1030 women participated in this study. Three hundred and fifty five of them were“single girls”; 263 of them were mothers of the girls and 412 of them were“other women”representing“mother-in- law, sister-in-law, and daughter-in-law”. Dietary habits were determined due to the self- reports of the participants. For assessing the nutritional status of women, body mass index (BMI) and waist to hip ratio (WHR) measurements were calculated. Based on BMI, 78.6% of“mothers”, 15.7% of“single girls”, and 49.7% of“other women”were reported as overweight/obese(BMI>24.9). Being a“mother (p=0.001)”or“other woman (p=0.000)”at home increased obesity risk. Furthermore, being at the ages of 25-34 was also reported to be a risk factor for obesity (p=0.000). The results of the study highlighted the requirement of the intervention programs in order to decrease the obesity prevalence of the target group. Another important approach might have been planning and implementing preventive strategies to avoid girls with“normal”BMI (77.5%) from gaining weight. Qualitative components are highly recommended to be integrated to the quantitative studies for understanding the obesity issue and influencing factors.Key words : Woman, dietary habits, obesity, behavior similarity