Beyin tümörlü hastalarda eritrosit malondialdehit düzeyleri ve antioksidan aktivite arasındaki ilişki
The association between erytrocyte malondialdiehyde levels and antioxidant activity in patients with brain tumor
  1. Tez No: 156836
  2. Yazar: DİDEM KARAÇOR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HATİCE PINARBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET BEYİN TÜMÖRLÜ HASTALARDA ERİTROSİT MALONDİALDEHİT DÜZEYLERİ VE ANTİOKSİDAN AKTMTE ARASINDAKİ İLİŞKİ Aktif oksijen türleri ve serbest radikallerin kanser gelişimde rol aldıkları bilinmektedir. Hidrojen peroksit' in (H2O2) kendisi bir serbest radikal olmamasına rağmen oldukça reaktif ve toksik olan hidroksil radikalinin oluşumuna neden olur. Katalaz EbOa'in detoksifikasyonunu sağlayan en önemli enzimdir. Malondialdehit (MDA) lipit peroksidasyonunun son ürünüdür ve karsinogenezisi indüklediğine inanılır. Bu çalışmada beyin tümörlü hastalarda eritrosit katalaz aktivitesi ve MDA seviyeleri incelendi. Çalışma 30 yeni primer beyin tümörü tanısı konulmuş hastalar ile yaş ve cinsiyet açısından benzer 30 sağlıklı kontrol içermekteydi. Hastaların ortalama MDA seviyelerinde (0.329±0.004 umol/gHb) kontrol grubu ile karşılaştırıldığında (0.241±0.004 umol/gHb) artma gözlendi. Ortalama katalaz aktivitesi hastalarda 32.17±0.47 U/gHb ve kontrol grubunda 41.34db0.48 U/gHb dir. Bu sonuçlar eritrosit MDA seviyeleri ve katalaz aktivitelerinin hasta ve kontroller arasında istatistiksel olarak farklı olduğunu gösterdi. Beyin tümörlü hastalar tümörün histopatolojik tipine göre 3 alt gruba (menenj tümör, nöroepitelial tümör ve diğer tipler) ayrıldı. Tümör tipleri arasında ne MDA seviyesi nede katalaz aktivitesinde istatistiksel olarak önemli bir fark gözlenmedi. Katalaz aktiviteleri ve MDA seviyeleri cinsiyete göre de farklılık göstermedi. Sonuçlarımız beyin tümörlü hastalarda antioksidan kapasitenin azaldığım açıkça göstermektedir. Artmış oksidatif stres ve azalmış katalaz aktivitesi beyin tümör gelişimi ile ilişkili olabilir. 11
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE ASSOCIATION BETWEEN ERYTROCYTE MALONDIALDEHYDE LEVELS AND ANTIOXIDANT ACTIVITY IN PATD2NTS WITH BRAIN TUMOR It has been known that the active oxygen species and free radicals have role in development of cancer. Although hydrogen peroxide (H2O2) itself is not a free radical, it causes the formation of the most reactive and toxic hydroxyl radical. Catalase is the major enzyme for detoxification of H2O2. Malondialdehyde (MDA) is an end product of lipid peroxidation and is believed to induce carcinogenesis. In this study the association between brain tumor and catalase activity and MDA levels in erytrocytes was investigated. Thirty newly diagnosed primary brain tumor patients and 30 age and gender matched healty controls were included in the study. An increase in the mean MDA levels was observed in patients (0.329±0.004 umol/gHb) compared with that of the controls (0.241±0.004 umol/gHb). Mean catalase activity was 32.17±0.47 U/gHb in patients and 41.34±0.48 U/gHb in the controls.