Diabetes Mellitusta tiroid hormonu ile insülin arasındaki olası ilişki
The possible relationship between thyroid hormon and insulin in diabetes mellitus
- Tez No: 156861
- Danışmanlar: PROF.DR. NİLGÜN ALTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
77 6. ÖZET Streptozotosİn ile kimyasal olarak diabet oluşturulan ratlann karaciğer dokularında, tiroidektomiden önce ve sonra olmak üzere, superoksit dismutaz (SOD, Mn-SOD, Cu-Zn SOD), katalaz (KAT), glutatyon peroksidaz (Gpx) gibi antîoksidan enzimleri aktiviteleri ile malondialdehit (MDA), FOX (H2O2 ölçümü) tayinleri ile de lipid peroksidasyon ürünleri incelendi. Beş haftalık diabetik ratlann karaciğer dokusunda, kontrol grubuna göre SOD, Mn-SOD, Cu-Zn SOD, KAT ve Gpx aktivitelerinin azaldığı, FOX ve MDA değerlerinin yükseldiği saptandı. Insulin tedavisi ile bu değişikliklerin düzeldiği izlendi. Beş haftalık tiroidektomili diabetik ratlann karaciğer dokusu antioksidan enzim aktivitelerindeki değişikliklerin ve lipid peroksidasyon ürünlerinin insülin verilişinden sonra normale dönmediği gözlendi. Sonuç olarak, bu çalışmada diabetik karaciğer dokusu ve serumlarında meydana gelen değişikliklerin insülin tedavisi ile normale dönüşümünde tiroid hormonlarının olası etkilerinin olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
78 7. SUMMARY Our aim was to investigate the antioxidant enzyme activities such as, superoxide dismutase, catalase and glutathione peroxidase and for lipid peroxidation products MDA and FOX were measured on liver tissues of streptozotocin diabetic rats before and after thyroidectomy. CAT, Gpx, SOD, Mn-SOD, Cu-Zn SOD activities were decreased and FOX, MDA levels were increased according to control group of 5-week-old-diabetic rats' liver tissues. Moreover ît was observed that the data were regulated by the insulin treatment. On the other hand, no changes were observed on the antioxidant enzyme activities and lipid peroxidation products which were obtained from 5-week-old-thyroidectomized diabetic rats' liver tissues by insulin treatment. In conclusion, in this study, the possible contribition of thyroid hormones to insulin effect to normalise diabetic-induced changes in liver tissue and serum of rat has been seen.