İnfertı̇l ve fertil polikistik over sendromlu (PKOS) kadınlar ile normal over rezervi olan fertil kadınlarda serum kisspeptin düzeylerinin ve bunun klinik ve metabolik parametreler ile ilişkisinin araştırılması
Associations of serum kisspeptin levels with clinical and metabolic parameters in infertile and fertile women with polycystic ovary syndrome (PCOS) and fertile women with normal ovarian reserve
  1. Tez No: 776621
  2. Yazar: YÜCEL GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR TURGUT, DOÇ. DR. MERYEM HOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Polikistik Over Sendromu (PKOS), reprodüktif dönemdeki kadınlarda sıklıkla görülen bir endokrin hastalıktır. Revize edilmiş Rotterdam kriterlerine göre tanı konulmuş PKOS' lu hastalar incelendiğinde hirsutizm, akne, alopesi gibi hiperandrojenizm bulguları, obezite, insülin direnci, uzun vadede Tip 2 Diabetes Mellitus (DM), kardiyovasküler hastalıklar (KVH) ve genellikle anovulasyona bağlı infertilite gibi klinik ve metabolik sonuçlar karşımıza çıkmaktadır. PKOS, anovulatuar infertilitenin başlıca sebebidir. Kisspeptin, hipotalamo-hipofizer-gonadal aksta önemli bir role sahip olan ve puberteyi tetikleyen, ovulasyon, trofoblast invazyonu, fertilite regülasyonu, doğum ve laktasyonun düzenlenmesinde rol oynayan GPR-54 olarak bilinen G protein bağlantılı reseptör ailesinin doğal ligandı olan hipotalamik bir peptitdir. Bu tez çalışmasında ı̇nfertı̇l ve fertil PKOS'lu kadınlar ile normal over rezervi olan fertil kadınlarda serum kisspeptin düzeylerinin ve bunun klinik ve metabolik parametreler ile ilişkisini araştırmayı hedefledik. Gereç ve yöntem: İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Jinekoloji ve İnfertilite Polikliniklerine başvuran 18-45 yaş arası, PKOS tanılı infertil hastalar (n=30) (Grup 1), PKOS tanılı fertil hastalar (n=30) (Grup 2) ve normal over rezervi (NOR) olan fertil, non-PKOS kadınlar (n=30) (Grup 3) grubu çalışmaya dahil edildi. PKOS tanısı, revize edilmiş Rotterdam kriterlerine göre kondu. Jinekolojik muayene esnasında transvajinal ultrason ile antral folikül sayımı yapıldı. Antropometrik ve klinik parametrelerden beden kitle indeksi (BMI), infertilite süresi, menstrüel siklus uzunluğu ve menstrüel period süresi; metabolik parametrelerden bel-kalça çevresi kaydedildi. Katılımcılardan mensesin 2-3. günlerinde, uzun gece açlığını takiben sabah saat 800-1000'da periferik venöz kan örneği alınarak açlık kan şekeri, açlık insülin, total kolesterol, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL), yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL), trigliserid, glikolize hemoblobin (HbA1C), homeostasis model assesment insülin resistance (HOMA-IR) değerleri; hormonal parametrelerden anti-mülleryan hormon (AMH), total testosteron, serbest testosteron, seks hormon bağlayıcı globülin (SHBG), folikül stimüle edici hormon (FSH), lüteinizan hormon (LH), estradiol, dehidroepiandrostenedion sülfat (DHEAS), 17-hidroksiprogesteron (17-OH progesteron), androstenedion, prolaktin, tiroid stimülan hormon (TSH), serbest T4, kisspeptin düzeyleri ve hemogram çalışıldı. Hemogram sonucunda inflamatuar belirteçlerden eritrosit dağılım genişliği (RDW), mean platelet volüme (MPV), nötrofil, lenfosit, monosit, platelet düzeyleri değerlendirildi. Hastalar Ferriman Gallwey skorlama (FGS) sistemine göre hirsutizm bulguları için değerlendirildi. Serbest androjen indeksleri ve HOMA-IR değerleri hesaplandı. Sonuçlar üç grup arasında karşılaştırıldı. Verilerin analizi SPSS 24.0 ile yapıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlardan (Ortalama, Standart Sapma) yararlanıldı. Çalışmada 3 grup arasındaki parametreler karşılaştırılırken ANOVA testi (tek yönlü varyans analizi) kullanılırken grupların ikili karşılaştırılmalarında Student-t testi kullanıldı. Çalışmada grupların kisseptin üzerindeki etkisinin yaş etkisinden ayrıştırılarak incelenmesi için ANCOVA testi yapıldı. Yapılan çalışma kapsamında kisseptin ile diğer parametreler arasındaki ilişki korelasyon testi ile incelenirken yaş etkisi arındırılarak kisseptin ile diğer parametreler arasındaki ilişki kısmi korelasyon testi ile incelendi. Bununla birlikte her bir grupta kisspeptin üzerinde etkili değişkenlerin belirlenmesi için regresyon analizi yapıldı. Son olarak çalışmada grup 1 ve grup 2 arasında kisspeptin açısından kesme değerinin belirlenmesi için ROC (Receiver Operating Characteristic) analizi yapıldı. Elde edilen tahminler %95 güven aralığında oluşturulmuştur. İstatistiksel anlamlılık için p değeri
Özet (Çeviri)
Aim: Polycystic Ovary Syndrome (PCOS) is the most common endocrine system disease in women who are in the reproductive period. When we examined patients with PCOS diagnosed according to the revised Rotterdam criteria, findings of hyperandrogenism such as hirsutism, acne, alopecia, clinical and metabolic findings such as obesity, insulin resistance, Type 2 Diabetes Mellitus (DM), cardiovascular diseases (CVD), and generally infertility due to anovulation results appear. PCOS is the main cause of anovulatory infertility. Kisspeptin is a hypothalamic peptide, a natural ligand of a G protein-linked peptide family known as GPR-54, which plays an important role in the hypothalamo-pituitary-gonadal hormonal axis, triggering puberty, ovulation, trophoblast invasion, fertility regulation, and retention of birth and lactation. In the light of all this information, we aimed to investigate associations of serum kisspeptin levels with clinical and metabolic parameters in infertile and fertile women with polycystic ovary syndrome (PCOS) and fertile women with normal ovarian reserve. Material and method: 30 infertile patients diagnosed with polycystic ovary syndrome (group 1) and 30 fertile patients diagnosed with polycystic ovary syndrome (group 2) and 30 fertile patients with normal ovarian reserve (NOR) (non-PCOS group 3), aged between 18-45 years, who visited Istanbul Medeniyet University School of Medicine Prof Dr Suleyman Yalçın City Hospital Gynecology and Infertility out-patient clinics were included in the study. The diagnosis of PCOS was made according to the revised Rotterdam criteria. Antral follicle count was performed by transvaginal ultrasound during the gynecological examination. Anthropometric and clinical parameters such as body mass index (BMI), infertility duration, menstrual cycle length and menstrual period duration; waist-hip circumference were recorded. 2-3. on days, after a long night fasting, peripheral venous blood sample was taken at 8:00-10:00 in the morning, fasting blood glucose, fasting insulin, total cholesterol, low-density lipoprotein (LDL), high-density lipoprotein (HDL), triglyceride, HbA1C, homeostasis model assesment insulin resistance (HOMA-IR) values; hormonal parameters, anti-mullerian hormone (AMH), total testosterone, free testosterone, sex hormone binding globulin (SHBG), follicle stimulating hormone (FSH), luteinizing hormone (LH), estradiol, dehydroepiandrostenedione sulfate (DHEAS), 17-hydroxyprogesterone ( 17-OH progesterone), androstenedione, prolactin, thyroid stimulating hormone (TSH), free T4, kisspeptin levels and complete blood count (CBC) were studied. Erythrocyte distribution width (RDW), mean platelet volume (MPV), neutrophil, lymphocyte, monocyte and platelet levels of the patients were taken from the CBC work-up and were measured as inflammatory markers. Patients were evaluated for hirsutism according to the Ferriman Gallwey scoring system. Free androgen indices and HOMA-IR values were calculated. The results were compared between the three groups. Data analysis was done with SPSS 24.0. Descriptive statistical methods (Mean, Standard Deviation) were used while evaluating the study data. In the study, ANOVA test (one-way analysis of variance) was used when comparing the parameters between the 3 groups, while Student-t test was used for pairwise comparisons of the groups. To evaluate kisspeptin levels independent from the patient age, the difference of kisspeptin levels between study and control groups was determined using ANCOVA test. Within the scope of the study, the relationship between kisspeptin and other parameters was examined with the correlation test. However the age-independent relationship between kisspeptin and other parameters was examined with the partial correlation. In addition, regression analysis was performed to determine the variables affecting the kisspeptin levels in each group. Finally, ROC (Receiver Operating Characteristic) analysis was performed to determine the cut-off value for kisspeptin between group 1 and group 2. The estimations obtained were formed with a confidence interval of 95%. A p value of