Meme tümörlü hastalarda vasküler endotel büyüme faktörü, nitrik oksit ve ürokinaz plazminojen aktivatör
Vascular endothelial growth factor, nitric oxide and urokinase plasminogen activator in breast tumour patients
  1. Tez No: 156876
  2. Yazar: MEHTAP SULTAN TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DİLDAR KONUKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
7.0ZET VEGF anjiogenezde önemli bir role sahip büyüme faktörüdür. Anjiogenez ise tümör gelişimi ve metastazının oluşmasında önemli rol oynamaktadır. Anjiogenez, VEGF dışında birçok anjiogenik faktör ve antianjiogenik faktörün yeraldığı karmaşık bir süreçtir. Anjiogenezin aydınlığa kavuşmasının, kanserli hastalarda tedavi şeklini belirleyeceği ileri sürülmektedir. Bu çalışmada ilk amacımız, meme kanserli hastalarda serum VEGF, NO ve plazma uPA düzeylerini saptamaktır. İkincisi serum VEGF, NO ve plazma uPA arasındaki bağıntıları bulmaktır. Son olarak da meme kanserli hastalarda serum VEGF, NO ve plazma uPA düzeylerinin günümüzde tedaviyi belirleyen prognostik faktörlerle ilişkisini saptamaktır. Meme kanserli grubun serum NO, VEGF ve plazma uPA düzeyleri kontrol ve selim gruptan anlamlı oranda yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY VEGF is a growth factor that has a vital role in angiogenesis and tumour metastasis. Angiogenesis is a complex process in which many antiangiogenic and angiogenic factors take place. Clarifying angiogenesis mechanisms supposed to determinate the treatment procedures in cancer patients. The aim of the study is to determine the serum VEGF, NO and plasma uPA levels in the patients with breast cancer and to find the association between serum VEGF, NO and plasma uPA levels. Also, we aimed to establish the effects of correlation between VEGF, NO and plasma uPA levels on the prognostic factor. The serum NO, VEGF and plasma uPA levels of the breast cancer group were found to be significantly higher than in both control and the benign cancer group (p0.05).