Meme kanserli hastalarda O(6) metilguanin DNA metiltransferaz, glutatyon S-transferaz aktivitesi ve nitrik oksit'in önemi
O(6) methylguanine DNA methyltransferase,glutathione S-transferase activities and nitric oxide in patients with breast cancer
  1. Tez No: 156875
  2. Yazar: ZEYNEP ALADEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜLAY AKÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
6.0ZET Meme kanseri genetik bir hastalıktır. Meme kanseri akciğer kanserinden sonra görülen ve en sık ölüme sebebiyet veren kanserdir. O6 MGMT onarım eksikliğinin kanser etyolojisinde rol oynadığını gösteren çalışmalar vardır. Pek çok faktör O6 MGMT sentezini arttırır. DNA üzerinde oluşan ve en mutajenik alkilasyon hasan O6 metilguanindir. O6 MGMT guaninin, O6 pozisyonundaki metil grubunu kendi üzerindeki bir sistein kalıntısına aktarır. Nitrik oksit biyolojik aktivitesi olan radikaldir, NO sentaz ile argininden oluşur. Vasküler tonusun ayarlanması, nöral aracılık, akut ve kronik inflamasyonun modülasyonu gibi rolleri vardır. Nitrozaminleri oluşturarak alkilasyon hasarına sebep olur. GST aktivitesinin yüksek olduğu hücrelerde alkilleyici maddelere karşı direncin artmış olduğu bildirilmiştir. Literatürde meme kanserinde, lökositte O6 MGMT ve total GST düzeylerini inceleyen bir çalışmaya rastlayamadık. Bu bilgiler ışığında çalışmamızda meme kanserli hastalarda organizmanın konjugasyon kapasitesinin göstergesi olan lökosit GST aktivitesini, O6 metilguanin onarımının göstergesi olarak da lökosit ve doku O6 MGMT aktivitesini ve nitrozaminleri oluşturak alkilasyon hasarına sebep olan NO'yu yansıtan lökosit nitrat, nitrit düzeylerini belirlemeyi amaçladık. Ameliyat sonrası invasiv duktal meme kanseri tanısı konmuş sigara içmeyen, metabolik hastalığı olmayan 21 kadın hasta çalışmaya alındı. O6 MGMT aktivitesi meme karsinomunda değişik tiplerde farklı olabileceği ihtimali dikkate alınarak, tek tip meme kanserinde çalışıldı ve en sık görülen meme kanser tiplerinden biri olduğu için invasiv duktal karsinom tercih edildi. 21 gönüllü, sağlıklı, sigara içmeyen kişiden oluşturulan kontrol grubu seçildi. Hasta ve kontrol grubunda hasta lökosit ve doku O6 MGMT aktivitesi radyoaktivite ölçüm yöntemiyle, lökosit GST aktivitesi ve lökosit nitrat, nitrit düzeyleri ise spektrofotometrik yöntem ile ölçüldü. Lökosit O6 MGMT aktivitesi kontrol grubunda 489±109 fmol/mg protein, hasta grubunda 681±133 fmol/mg protein, doku O6 MGMT aktivitesi normal dokuda 484±85 fmol/mg protein, tümör dokusunda 767±78 fmol/mg protein, lökosit GST aktivitesi kontrol grubunda 0.491±0.060 umol/mg protein, hasta grubunda 0.733±0.160 umol/mg protein, lökosit nitrat, nitrit düzeyleri kontrol grubunda 51±9 60nmol/mg protein, hasta grubunda 82±21 nmol/mg protein olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
7. YABANCI DİLDE ÖZET Breast cancer is genetic disease. Breast carcinoma is a leading cause to cancer mortality among women, second only to lung carcinoma. There are studies showing that O6 MGMT repair deficiency plays a role in cancer etiology. Many factors increase O6 MGMT synthesis. O6 MG appear as a major and the most mutajenic DNA alkylation damage. O6 MGMT is a DNA repair enzyme which repairs O6 MG by transferring to methyl group to itself at a specific cysteine residue. Nitric oxide is a radical, has many biological activities. It is derived from arginine by NO synthase. It has many roles such as vascular tonus arrangement, neural messenger, modulation of acute and chronic inflammation. NO derived nitrosamines causes alkylation damage. It is reported that cells which have high GST activity show increased resistance to alkylating substances. Until now no investigation has adressed the activities of O6 MGMT, total GST in leukocytes in invasive breast cancer. According to this, we proposed to determine leukocyte GST activity as an indicator of detoxification of organism and leukocyte and tissue O6 MGMT activity as an index for the repair of O6 MG adducts on DNA, leukocyte nitrate, nitrite levels as an indicator of alkylation damage in breast cancer. According to pathological diagnosis on 21 women, who have diagnosed as invasive ductal carcinoma after the operation, non-smoker, have no metabolic diseases, were involved in this study. Since invasive ductal carcinoma is the most appeared type of breast cancer, it was preferred for this study. One control group was constituted as women (n=21)(non-smoker). In both control and patient groups leukocyte and tissue O6 MGMT activity was measured by scintillation counting, leukocyte GST activity and leukocyte nitrate, nitrite levels were measured by spectrophotometrically. Leukocyte O6 MGMT activity was found to be 489±109 fmol/mg protein in control group and 681±133 fmol/mg protein in patient group. Tissue O6 MGMT activity was found to be 484±85 fmol/mg protein in normal tissue and 767±78 fmol/mg protein in patient group. Leukocyte GST activity was found to be 0.491±0.060 umol/mg protein in control group and 0.733±0.160 umol/mg protein in patient group. Leukocyte nitrate, nitrite levels was found to be 51 ±9 nmol/mg protein 62in the control group and 82±21 nmol/mg protein in patient group.