MINOCA hastalarında serum galektin-3 düzeyinin kardiyak MR ile saptanan miyokardiyal fibrozis, hastaların eşlik eden kardiyovasküler risk faktörleri ve hastane içi istenmeyen olaylar ile ilişkisi
Association of serum galectin-3 levels with myocardial fibrosis detected by cardiac MRI, associated cardiovascular risk factors and in-hospital adverse events in MINOCA patients
- Tez No: 800679
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖZCAN ÇELEBİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Galektin-3, inflamasyon ve fibrozis ile ilişkili olduğu gösterilen ve akut miyokard infarktüsü ve kalp yetmezliği hastalarında istenmeyen kardiyak olayları predikte edebilen beta-galaktozid bağlayıcı bir lektindir. Buna rağmen galektin-3 ile tıkayıcı olmayan koroner arter ilişkili miyokard infarktüsü (MINOCA) olgularında eşlik edebilen miyokardiyal fibrozis ve sol ventrikül fonksiyonları ile ilişkisi bilinmemektedir. Yöntem: Eylül 2022 ve Mart 2023 tarihleri arasında, MINOCA ön tanısı ile yatırılan ve yatış sırasında serum galektin-3 düzeyinin tespiti için örnek alınan hastalara 14 gün içerisinde kardiyak MR görüntülemesi yapılmıştır. Serum galektin-3 düzeylerinin hastaların demografik verileri, inflamasyon ve kardiyak biyobelirteçler, transtorasik ekokardiyografi ile saptanan diyastolik fonksiyon parametreleri ve kardiyak MR ile saptanan geç gadolinyum tutulumu (LGE) varlığı ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışma grubuna MINOCA ön tanısı olan ardışık 60 hasta dahil edilmiştir. Çalışma grubunun ortalama yaşı 28,53 ± 10,03 ve çoğunluğu erkektir (%86,7). Medyan serum galektin-3 düzeyi üzerinde olan olgularda transtorasik ekokardiyografi ile E/A oranı daha düşük (p=0,017) ve mitral inflow A dalgası daha yüksek saptanmıştır (p= 0,018). Tek değişkenli analizler sonucunda kardiyak MR ile saptanan LGE pozitifliği ile ilişkili parametrelerin; CK-MB (p=0,008), Troponin (p=0,001), NT-proBNP (p=0,019) ve CRP (p=0,044) olduğu görülmüştür. Bu parametreler ile gerçekleştirilen çok değişkenli lojistik regresyon analizinde sigara kullanımının LGE pozitifliği riskini arttırdığı belirlenmiştir (OR: 4,69 %95 CI : 1,31-16,76; p=0,017). Serum galektin-3 düzeyleri ile kardiyak MR ile saptanan LGE pozitifliği arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Sonuç: MINOCA ön tanılı hastalarda serum galektin-3 düzeyi yüksekliği, sol ventrikül bozulmuş relaksasyonunun erken dönemine işaret edebilir. Ek olarak bu hasta grubunda kardiyak MR ile saptanan LGE pozitifliği ve sigara kullanımı arasında kuvvetli ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Galectin-3 is a beta-galactoside-binding lectin that has been shown to be associated with inflammation and fibrosis and may predict adverse cardiac events in patients with acute myocardial infarction and heart failure. However, the association of galectin-3 with myocardial fibrosis and left ventricular function in patients with myocardial infarction with non-obstructive coronary arteries (MINOCA) is unknown. Method: Between September 2022 and March 2023, patients hospitalized with a prediagnosis of MINOCA and sampled for serum galectin-3 levels during hospitalization underwent cardiac MRI within 14 days. The relationship between serum galectin-3 levels and demographic data, inflammation and cardiac biomarkers, diastolic function parameters determined by transthoracic echocardiography and the presence of late gadolinium enhancement (LGE) detected by cardiac MRI was evaluated. Results: The study group included 60 consecutive patients with a prediagnosis of MINOCA. The mean age of the study group was 28.53 ± 10.03 years and the majority were male (86.7%). Patients with higher median serum galectin-3 levels had lower E/A ratio (p=0.017) and higher mitral inflow A wave (p=0.018) by transthoracic echocardiography. Univariate analysis showed that the parameters associated with LGE positivity detected by cardiac MRI were CK-MB (p=0.008), Troponin (p=0.001), NT-proBNP (p=0.019) and CRP (p=0.044). Multivariate logistic regression analysis performed with these parameters revealed that smoking increased the risk of LGE positivity (OR: 4.69 95% CI: 1.31-16.76; p=0.017). There was no statistically significant correlation between serum galectin-3 levels and LGE positivity detected by cardiac MRI. Conclusion: Elevated serum galectin-3 levels in patients with a prediagnosis of MINOCA may indicate an early stage of impaired left ventricular relaxation. In addition, a strong correlation was found between LGE positivity detected by cardiac MRI and smoking in this patient group.