ESWL(Dıştan şok dalgaları ile taş kırma) uygulanan hastaların idrar glikozaminoglikan düzeyleri yönünden değerlendirilmesi
- Tez No: 156888
- Danışmanlar: PROF.DR. LEYLA YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
VI ÖZET Glikozaminoglikanlar (GAGs), polianyonik yüklü yüksek molekül ağırlıklı farklı tipte tekrarlayan heteropolisakkarid zincirleri içerir. GAGs genelde proteoglikanların yapısını oluşturup doku matriksindeki bazal membran proteinleri içinde bulunur. Böbrekte glomerular bazal membranda bulunan GAG yapısındaki anormal metabolizma nefropati ile ilişkili olabilir. Bu çalışma,“İdrarda glikozaminoglikan atılımı tayini”nin, ESWL uygulananlarda veya tekrarlayan üriner taş oluşumunda bir risk faktörü olarak tespiti ve kullanımı, önemli komplikasyonların takibi, oluşabilecek geçici hasarın kalıcı durum alıp almayacağının kontrolü ve uygulama seansları arasındaki sürenin belirlenmesini amaçladık. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalına bağlı Litotripsi (taş kırma) Merkezfnde ESWL uygulanan 30 gönüllü hastadan ESWL seansı öncesi, ESWL seansından hemen sonrası, ESWL seansından sonraki 3. gün, 7. gün ve 14.gün İle kontrol grubu amaçlı aynı yaş-cinsiyet aralığında olan 45 sağlıklı kişiden bir kez günlük spot idrar örneği alındı. 1,9-dimetilmetilen mavisi (DMMB) fotometrik bağlama yöntemi kullanılarak GAG düzeylerine bakıldı. Sonuçlar GAG/kreatinin (mg/gr.kreatinin) şeklinde oranlandı. Sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırdığında ESWL sonrası 1. gün, 3. gün ve 7. gün idrar GAG değerleri, kontrol ve ESWL öncesi hasta grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu (sırasıyla 1. gün, 3.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Glycosaminoglycans (GAGs) are polyanionic substances of high molecular weight and contain many different types of repeated heteropolysaccharide chains. Glycosaminogiycans are generally found in the form of proteoglycans in integral plasma membrane proteins, connective tissue matrix and in basement membranes. Nephropathy may be related to an abnormal metabolism of GAG in the glomerular basement membrane (GBM). The present study evaluated“the assay of urine GAG excretion”post-ESWL for understanding the risk factor of recurrent stones form, early diagnosis of important complications, to control whether temporary damage become permanent and determine the time between ESWL treatments. Thirty patients with renal stone who admitted to ESWL center of Urology Department, Medical Faculty, Atatürk University were included in this study. Forty-five similarly age-and sex-matched healthy volunteer subjects were taken as the control group. Spot urine samples were obtained once from the control group, and immediately before and after ESWL and 3, 7 and 14 days after ESWL in the patient group. The urinary excretion of total GAGs was assayed by 1,9-dimethylmethylene (DMMB) blue binding photometric method. The results were expressed as GAG/creatinine (mg/gr.creatinine).