İnsan kanından saflaştırılan karbonik anhidraz ı ve ıı izoenzimleri üzerinde bazı ilaçların etkilerinin ın vıtro olarak incelenmesi
The effects of some medicine on the carbonic anhydrase i and ii enzyme (in in-vitro conditions) which were purified from human blood
- Tez No: 478324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Karbonik anhidraz enzim ailesi canlı vücudunda karbondioksitin hidratasyonu ve bikarbonatın dehidratasyon reaksiyonlarını tersinir olarak katalizlerler. Karbonik anhirazlar aktif bölgelerinde Zn2+ iyonunu bulundururlar. Canlılar için hayati öneme sahip olan bu enzim ailesi 16 farklı izoenzimden oluşmaktadır. Bu çalışmada insan kanından karbonik anhidraz I ve II izoenzimlerini (hbCA I ve hbCA II) afinite kromatografisi yöntemi ile saflaştırılması gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda saflaştırılan hbCA I ve II izoenzimleri üzerine, insanların sıkça kullanmış olduğu bazı ilaçların etken maddelerinin in vitro şartlarda inhibisyon etkileri ilk defa incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara bakıldığında hbCA I 106,04 kat ve hbCA II de 425,33 kat saflaştırılmıştır. Amikasin Sülfat, Metilprednisolon, Feniramidol HCl, Tramodol HCI ilaç etken maddelerin hepsi hbCA I üzerinde inhibisyon etkisinin olmasına karşın Amikasin Sülfat, Tramodol HCI etken maddeleri hbCA II üzerinde inhibisyon göstermiştir. Bu da her enzimin kendine has bir kinetiği olduğu ve inhibitörlerin her bir enzim de farklı etkileri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The carbonic anhydrase enzyme family reversibly catalyzes the carbondioxide hydration and bicarbonate dehydration reactions in the living body. Carbonic anhydrides contain Zn + 2 ions in active sites. This enzyme family, which has vital importance for living things, consists of 16 different isoenzymes. In this study, purification of carbonic anhydrase I and II isoenzymes (HBcA I and HBcA II) from human blood by affinity chromatography. At the same time, on the purified HBcA I and II isoenzymes, the inhibitory effects of some of the active ingredients in humans on in vitro conditions were investigated for the first time. Based on the results obtained, HBcA I was 106.04 fold and HBcA II was 425.33 fold. Amikacin Sulfate, Methylprednisolone, Feniramidol HCl, Tramodol HCI all of the active ingredients had inhibitory effect on HBcA I, whereas Amikacin Sulfate, Tramodol HCI active substances had effect on HBcA II. This suggests that each enzyme has its own kinetics and inhibitors have different effects on each enzyme. In this study, human blood carbonic anhydrase I and II isoenzymes (hcbCA I and hcbCA II) were purified by affinity chromatography method. The inhibitor effect of the agent materials of some medicine that human use in daily life on CAI and II isoenzymes that we purified in in-vitro conditions has been investigated. At the end of inhibition studies deminhidrinate shows competitive inhibition.