Böbrek transplantasyon hastalarında oksidatif stres ve çözünür adezyon molekülleri
Oxidative stress and soluble adhesion molecules in kidney transplant patients
- Tez No: 156891
- Danışmanlar: PROF.DR. SERPİL NEBİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
155 ÖZET Böbrek Transplantasyon Hastalarında Oksidatif Stres ve Çözünür Adezyon Molekülleri Son dönem böbrek yetmezliği görülen hastalarda artan oksidatif strese (OS) karşı antioksidan savunma sisteminin (AOSS) zarar gördüğü bilinmektedir. Kısa dönemde böbrek nakli, OS/AOSS üzerinde iskemi reperfüzyon hasan, kalsinörin inhibitörleri ve ameliyatın getirdiği komplikasyonlar nedeniyle olumsuz etkiler gösterse de, uzun dönemde hastaya yarar sağlamaktadır. İmmunosupresan amaçla kullanılan Siklosporin (CsA) ve Takrolimus (FK506) un ROT oluşumunu ve lipid peroksidasyonunu arttırdığı bilinmekle beraber, bu ilaçların böbrek naklinden sonra OS ve AOSS üzerindeki etkilerinin karşılaştırıldığı uzun süreli çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle çalışmamızda, transplantasyon öncesi (TÖ) ve transplantasyon sonrası (TS) CsA ve FK506 kullanan hastalarda OS ve antioksidan düzeylerinin saptanması hedeflendi. Her iki grup hasta 6 ay boyunca takip edildi. Sadece CsA tedavisi gören 1 1 hasta, sadece FK506 tedavisi gören 8 hasta ve çeşitli yan etkilerden dolayı önce bir ilaçla başlanıp, daha sonra diğer ilacı kullanan 5 hasta çalışmamıza dahil edildi. 22 hasta donörü kontrol grubumuzu oluşturdu. Enfeksiyon nedeniyle TS3. ayda kaybedilen bir hasta dışmda bütün hastaların nakledilen böbrekleri halen görev yapmaktadır. CsA ve FK506 kullanan hastalara ait kreatinin düzeyleri 6 ay sonunda normal şuurlar içindedir (sırasıyla 1,31+0,17 ve 1,37+0,16 mg/dl, p>0,05). TS15 ve 150 gün sonunda trigliserit düzeyleri ve 90 gün sonra kolesterol düzeyleri CsA kullanan hastalarda FK506 kullananlara göre anlamlı olarak yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
156 SUMMARY Oxidative Stress and Soluble Adhesion Molecules in Kidney Transplant Patients It is well known that oxidant stress(OS)/antioxidant defense system (AODS) has been deteriorated in patients with end-stage renal disease. Although, in short term, renal transplantation (RTS) may cause more deleterious effect on OS and AODS due to ischemia reperfusion injury, calcineurin inhibitors and operation, it could be more favourable in long-term follow-up period. It was shown that Tacrolimus (FK506) and Cyclosporine (CsA) increase reaktive oxygen species and lipid peroxidation, however, there has been no long term detailed data comparing both calcineurin inhibitors regarding their effect on OS and AODS after RTS. Therefore, in this study, we aimed to evaluate OS and antioxidant levels in patients receiving CsA and FK506 before and after transplantation. Both groups were followed up six months. Eleven patients were CsA treated, whereas, 8 patients were FK506 treated and 5 patients started therapy with CsA and then because of the drug's side effects passed on to a FK506 treatment. 22 patients' donors formed our control group. Accept one patient who died of infarction 3 months after RTS, they all completed the study with functioning grafts. Both CsA and FK506 treated groups had similar creatinine levels in six months ( 1,31+0,17 and 1,37+0,16 mg/dl, respectively, p>0,05).