Erkek infertilitesinde semen kalitesinin heat shock protein70 ile ilişkisinin incelenmesi
To determine the association of semen quality with Hsp70 in the infertil men
- Tez No: 156897
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜL ÖZDEMİRLER ERATA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Günümüzde milyonlarca çift infertilite problemleri yaşamaktadır. Bu problemlerden yaklaşık % 50 sinin erkek faktörüne bağlı olduğu ortaya çıkmıştır, infertilitede erkek faktörünün etklili olduğu çiftlere IVF ve ICS1 gibi yardımcı teknikler uygulanmakla birlikte, bu teknikler, sperm disfonksiyonunun anlaşılamadığı durumlarda her zaman başarılı sonuç vermemektedir. Böyle durumlarda, en uygun tedavi yöntemlerinin bulunması açısından normal sperm fonksiyonlarını etkileyen majör faktörleri belirlemek çok önemlidir. İdiyopatik erkek infertilitesi, sperm fonksiyonlarında azalma ile ortaya çıkmaktadır. Sperm fonksiyonlarının azalması ise, genel olarak, çevresel, fizyolojik ve genetik faktörlere bağlıdır. Sperm fonksiyonlarının değerlendirilmesi için en çok kullanılan yöntemlerden biri rutin semen analizidir. Genel olarak, sperm fonksiyonlarındaki azalmanın en iyi göstergesi de sperm sayısı ve kalitesinde azalmanın meydana gelmesidir. Son yıllarda, erkeklerde, sperm sayısı ve kalitesinde düşüş olduğu bildirilmektedir. Bu düşüşlerde bir çok faktör rol oynadığı gibi. çevresel faktörlerin de önemli oranda etkili olduğu düşünülmektedir. Diğer yandan, stres dahil çeşitli çevre faktörlerinin yol açtığı zararlı etkilere karşı, hücreler çeşitli savunma mekanizmaları geliştirmişlerdir. Bu mekanizmalardan biri de heat shock (ısı şok) proteinlerdir (Hsp). Hsp'ler hem patolojik hem de fizyolojik koşullarda hücrelerin yaşamlarını sürdürmelerine yardımcı olan moleküler şaperonlardır. Hsp'ler“constitutive”(yapısal) ve“indüklenebilen”HspMer olarak ikiye ayrılırlar. Bugüne dek yapıları en çok aydınlatılmış olan Hsp ailesi 70 kDa molekül ağırlığına sahip Hsp70 ailesidir. Hsp70 ailesi hücrelerin çeşitli fraksiyonlarında bulunabilen birçok üyeden oluşmaktadır. Yapılan çalışmalar iHsp70 sentezinin ısı dahil birçok stres koşullarında indüklenerek sentezinin arttığını ve bu proteinin hücrelerin korunması için gerekli olduğunu göstermiştir. Hsp70 ailesinin yapısal üyelerinden olan Hsp70-2 ve Hsc70t"nin özellikle spermatojenik hücrelerde sentezlendiği gösterilmiş ve infertilite ile ilgili olabilecekleri ileri sürülmüştür. Buna karşılık, spennatojenezde veya spermatozoada indüklenebilir Hsp'ler ile ilgili çalışmalar yetersiz ve tartışmalıdır. Biz de bu çalışmamızda, inlenil erkeklerin semen örneklerinde Hsp70 düzeylerini ölçerek, bu proteinin semen kalitesi ile ilişkisini ortaya koymak istedik. Sonuçlarımıza göre, astenozoospermik kişilerin ve oligoastenozoospermik kişilerin spermlerinde. Hsp 70 düzeylerinin normozoospermik kişilere göre. sırası ile. % 33 ve % 41 oranlarında anlamlı olarak arttığını 36bulduk. Daha önce yapılan çalışmalarda, oksidatif stres ile infertilitc arasında yakın bir ilişki olduğu, infeıtil erkeklerin semen örneklerinde oksidatif stres göstergesi olan parametrelerin arttığı, antioksidan sistemlerde de azalmalar olduğu gösterilmiştir. Diğer yandan, il Isp70'lerin ısı dışında oksidatif stres gibi diğer stres faktörleri ile sentezlerinin arttığı da bilinmektedir. Bu bilgilere dayanarak, çalışmamızda, infertilitenin önemli bir göstergesi olan semen kalitesinin düşük olduğu gruplarda Hsp70 sentezinin artması, sperm hücrelerinde oluşan hasara karşı, bir stres yanıtı olabileceğini düşündürmektedir. Sonuç olarak, ilk kez. bu çalışmada insan sperm hücresinde Hsp70 düzeyleri çalışılmış ve semen kalitesi bozulmuş kişilerde de düzeylerinin arttığı bulunmuştur. Buna göre, Hsp70 düzeylerinin infertilite gelişimine karşı bir koruma mekanizması olarak artmış olabileceği ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Many couples have difficulties conceiving a child. In about 50 % cases of infertility, it is man who is responsible. Although assisted reproductive techniques like IVF and ICS1 have offered to such male factor couples, these approaches is not warranted, especially, when the etiology of sperm dysfunction is poorly understood. Under such situations, it is very important to identify most appropriate conditions and the major factors that affect normal sperm function. Idiopathic male factor infertility results in an abnormality of sperm funtions. In general, decreases in sperm functions depend on environmental, phsiological and genetic factors. Routin semen analysis is mostly used for evaluation of sperm functions, in general, the better indicators of the decreased sperm functions are the decrease in sperm count and semen quality. During the last years, it has been reported that there are evidences of decreasing human semen quality and sperm count. Besides the various factors, environmental reasons have been considered to be important in the etiology of the decreased semen quality. On the other hand, cells have developed various mechanisms to external hazards including stress. One of them is heat shock protein family (Hsps). Hsps are molecular chape-rones by assisting the surviving the cell in both physiological and pathological conditions. They are classified as constitutive Hsps and inducible Hsps (İHsp). So far, the best studied class of Hsps is Hsp70 family with the molecular weight of 70 kDa. They contain many members which can localize in various compartments of a cell. Under many stress conditions including heat, the synthesis of iHsp70 has been shown to be induced. So that, it has been suggested that Hsps are vital proteins for cells. Hsp70-2 and Hsc70t. the constitutive members of Hsp70 family, have been shown to be expressed in especially spermatogenetic cells and proposed to be related to infertility. However, the studies on iHsps are limited and controversial. In this study, we determined the Hsp70 levels in semen samples from infertil men and aimed to clarify the association of semen quality with Hsp70. According to our results, we found a significant increase in sperm Hsp70 levels of both asthenozoospermics (% 33) and oligoasthenozoospermics (% 40) compared to that of normozoospermics. In previous studies, increased oxidative stress and decreased antioxidant systems have been shown in semen samples of infertil men and suggested that there is a relationship between oxidative stress and infertility. 38Furthermore, it is known that iHsps are induced by various factors including oxidative stress. In the light of this information, in our study, this increase seen Hsp70 levels in men having decreased semen quality may a consequence of a stress response against damaged sperm cells. As a result, this is the first human study performing the Hsp70 levels in semen samples and we may suggest that the increased levels of Hsp70 could be a protective mechanism towards the development of infertility. 39