Verapamil'in ın vıtro sperm parametreleri üzerindeetkisi
Effect of verapamil on in vitro sperm parameters
- Tez No: 907093
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma in vitro Verapamil uygulamasının semen parametreleri etkilerinin incelenmesini içermektedir. Çalışma Bahçelievler Medical Park Hastanesi Tüp Bebek Merkezine Spermiyogram testi için başvuran, örnekleri normozoospermi özelliği gösteren 26 sağlıklı erkekten alınan semen örnekleri kullanılarak yapılmıştır. Eylül 2023-Mayıs 2024 tarihleri arasında alınan örnekler Bahçelievler Medical Park Hastanesi Tüp Bebek Androloji Laboratuvarında çalışılmıştır. Çalışmada, hipertansiyon tedavisinde kullanılan ve kalsiyum kanal blokerleri (KKB) grubunun üyesi olan Verapamil'in iki farklı konsantrasyonunun (0,4 ve 0,8 µl) sperm hareketliliği üzerindeki etkileri karşılaştırıldı. Her iki dozda da belirgin bir şekilde yerinde hareketli (+2 motil, c) sperm sayısında artış gözlemlerken, ileri hareketli (+4 motil, a) sperm sayısının ise azaldığı sonucuna ulaşıldı. Sonuç olarak Verapamil'in semen parametreleri üzerindeki etkileri konusunda aynı sonuçlara ulaşan yeterli sayıda çalışma olmadığı ve bu konuda daha fazla araştırmanın gerekli olduğu görülmektedir. Dünya çapında semen kalitesinin bozulması ve erkek infertilitesine yol açan nedenleri ile ilgili daha fazla klinik çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study includes the examination of the effects of in vitro verapamil administration on semen parameters. The study was conducted using semen samples taken from 26 healthy men who applied to Bahçelievler Medical Park Hospital In Vitro Fertilization Center for Spermiogram test and whose samples showed normozoospermia. The samples taken between September 2023 and May 2024 were studied in Bahçelievler Medical Park Hospital In Vitro Fertilization Andrology Laboratory. In the study, the effects of two different concentrations (0.4 and 0.8 µl) of Verapamil, a member of the calcium channel blocker group used in the treatment of hypertension, on sperm motility were compared. While we observed a significant increase in the number of motile (+2 motile, c) sperm in both doses, it was concluded that the number of forward motile (+4 motile, a) sperm decreased. As a result, it seems that there are not enough studies reaching the same conclusions about the effects of Verapamil on semen parameters and more research is required on this subject. More clinical studies are needed on the deterioration of semen quality and its causes leading to male infertility worldwide.