İdiyopatik erkek infertilitesinde deksketoprofenin etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of dexketoprofen in idiopathic male infertility
- Tez No: 963526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA YAZAR ÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnfertilite vakalarının %30-40'ında semen analizini açıklayacak net bir neden bulunamaz ve bu durum“idiyopatik erkek infertilitesi”olarak tanımlanır. Araştırmalar, bu olgularda epigenetik düzeydeki anormalliklerin, çevresel faktörlerin etkisiyle ortaya çıkan ve henüz tam olarak açıklanamamış çeşitli patolojik durumların sperm DNA hasarı ile ilişkili olabileceğini göstermektedir. Ayrıca, sperm DNA bütünlüğündeki bozulmalar yardımcı üreme tedavi başarısını etkileyen önemli bir biyobelirteçtir. Deksketoprofen, NSAİİ'ler içinde yer alan ve prostaglandin sentezini inhibe ederek güçlü analjezik etkisini gösteren ve klinikte yaygın olarak kullanılan bir propiyonik asit türevidir. Ancak, deksketoprofen ile ilgili çalışmaların büyük ölçüde analjezik etkilerine odaklanıldığı, mevcut literatürde deksketoprofenin insan semen parametreleri üzerindeki olası etkilerine dair herhangi bir klinik veya deneysel çalışma bulunmamaktadır. Bu tez çalışmasında, idiyopatik infertil erkeklerde deksketoprofen kullanan ve kullanmayan bireylerin semen parametreleri, DNA Fragmentasyon İndeksi (DFI) ile hormon düzeyleri (FSH, LH, testosteron) üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, ilaç kullanmayan olgulara ait semen örneklerinde in vitro deksketoprofen maruziyeti (1-100 µg/mL) incelenmiştir. Bu çalışmaya, infertilite nedeniyle Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Polikliniği'ne başvuran ve idiyopatik infertil teşhisi alan, dekstroketoprofen içeren ilaç kullanan 35 erkek olgu ile NSAİİ ilaç kullanmayan 35 infertil erkek olgu çalışmaya dâhil edilmiştir. Sonuç olarak; idiyopatik erkek infertilitesi olan bireylerde, deksketoprofen kullanımının FSH hormon düzeylerinde, semen yapısında ve sperm parametrelerinde değişikliklere yol açtığı; ayrıca in vitro deksketoprofen maruziyetinin doza bağlı olarak sperm hücrelerinde sperm motilitesini azalttığı, DNA fragmentasyon indeksini (DFI) artırdığı ve hücresel sinyal yollarını etkilediği belirlenmiştir bu durumun erkek üreme sağlığını bozabileceğini ve sperm kalitesinin yalnızca sayı ve hareketliliğin ötesinde, hücresel ve moleküler düzeyde de değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Çalışmamız, NSAİ ilaç kullanımının çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde Yardımcı Üreme Tedavisi süreci açısından tedavi başarısını etkileyebilecek temel bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. İlaç öyküsünün infertilite değerlendirmesinde özellikle NSAID grubu ilaçların kullanımının dikkatle gözden geçirilmesi gerektiğini ortaya koymakta olup; klinik çalışmalarla desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Approximately 30–40% of infertility cases are classified as idiopathic male infertility when no identifiable factor can explain the abnormal semen analysis results. Recent studies indicate that in cases of idiopathic male infertility, epigenetic abnormalities potentially linked to environmental factors and various yet to be elucidated pathological conditions may contribute to sperm DNA damage. Integrity of sperm DNA has been recognized as a crucial biomarker influencing the success rates of assisted reproductive therapies. Dexketoprofen, a widely used propionic acid derivative classified among nonsteroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs), exerts potent analgesic effects primarily through inhibition of prostaglandin synthesis. However, current literature predominantly focuses on its analgesic properties, with a notable lack of clinical or experimental studies investigating its potential impact on human semen parameters. This study aims to address this gap by evaluating the effects of dexketoprofen on sperm quality and related biomarkers, thereby contributing valuable insights into male reproductive health. This thesis aims to evaluate the effects of dexketoprofen use on semen parameters, DNA Fragmentation Index (DFI), and hormone levels (FSH, LH, testosterone) in idiopathic infertile men. Additionally, in vitro exposure to dexketoprofen (1–100 µg/mL) was investigated using semen samples from individuals not using any medication. The study included 35 idiopathic infertile male patients using dexketoprofen containing drugs and 35 idiopathic infertile male patients not using NSAIDs, all of whom presented to the Urology Outpatient Clinic at Bağcılar Training and Research Hospital. The results demonstrated that dexketoprofen use in idiopathic male infertility was associated with changes in FSH hormone levels, semen composition, and sperm parameters. Moreover, in vitro dexketoprofen exposure caused a dose-dependent decrease in sperm motility, increased DNA fragmentation index (DFI), and affected cellular signaling pathways. These findings suggest that dexketoprofen may negatively impact male reproductive health and underscore the necessity of evaluating sperm quality beyond count and motility, including cellular and molecular levels. Our study identifies NSAID use as a critical factor potentially influencing the success of Assisted Reproductive Treatments in couples seeking to conceive. It underscores the necessity of carefully evaluating patients' medication histories, especially the use of NSAIDs, in infertility assessments, and advocates for further clinical research to confirm these results.