An Approach for demand forecasting and fleet size determination of THY
  1. Tez No: 15690
  2. Yazar: İRFAN ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN ÖZEKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
vi ÖZET THY İÇİN TALEP TAHMİNİ VE FİLO BÜYÜKLÜĞÜ BELİRLEME YAKLAŞIMI Yüksek teknoloji gerektiren havayolu operasyonlarının maliyeti de oldukça yüksektir. Birbirleri ile daimi bir rekabet içinde olan havayolu şirketleri, tarife, filo planlaması ve personel dağıtımı gibi sorunlarla karşı karşıyadır. Benzeri sorunları yaşamakta olan THY, organizasyon ve mali bakımdan sağlam bir yapıya sahip havayolu şirketleri ile rekabet etmek zorunda kalmaktadır. Son yıllarda gelişmekte olan THY, yeterli denilecek teknik donanımının yanında, operasyonlarının düzen ve güvenirliliği açısından yeni bilimsel yaklaşımlara ihtiyaç duymaktadır. Bu tezin konusu, THY'na talep tahminleri ve filo planlaması operasyonlarında yol gösterecek bazı kavram ve yaklaşımların ortaya konulmasıdır. Giriş kısmında, havayolu şirketlerinin özellikleri ve ilgili problemler anlatılmış, dünya havayolu seyahat pazarıvii özetlenerek THY ile karşılaştırılm ıştır. Talep tahmini için denenen çeşitli metodlardan zaman serisi analizi tercih edilmiştir. Filo planlaması bölümünde ise sorun kapasite planlama problemi olarak ele alınmış ve bundan sonraki çalışmalara kaynak olabilecek temel bir model üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT AN APPROACH FOR DEMAND FORECASTING AND FLEET SIZE DETERMINATION OF THY Airline operations are mainly identified by their high costs, technological requirements and operational problems (scheduling, fleet planning, personnel assignment, etc.). Besides these there is a severe competition in the airline business. As a recently growing airline our national flag carrier THY also faces a lot of operational problems in a competitive environment. Most of the competitors of THY are perfectly computerized, extensively organized and have a firm structural and financial situation. THY, with its adequate technological layout, needs improved approaches and techniques for the management of operations and decision making processes. In this study it is intended to introduce some concepts and approaches which will guide THY in its demand forecasting and fleet planning operations. Initially the characteristics of airline business andrelated problems are introduced and the world air travel market is summarized and compared with THY. For demand forecasting, various methods are tested and time-series analysis is preferred. In fleet planning section the problem is taken as a capacity planning problem and a basic model is introduced which will be the starting point for further improvements.