Tip 2 diyabetik hasta grubunda lipoprotein lipaz Pvu 2 gen polimorfizminin serum lipoprotein düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi
The investigation of lipoprotein lipase Pvu 2 gene polymorphism and serum lipoprotein levels in patients with type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 156908
- Danışmanlar: PROF.DR. HAKAN BERKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
6. ÖZET Bu tez çalışmasında 51 sağlıklı, 52 tip 2 diabetes mellitus tanısı konmuş hastada, lipid profilleri ve lipoprotein lipaz (LPL) Pvu II gen polimorfizmi saptanmış ve bu polimorfizmin serum lipid ve lipoprotein düzeylerine olan etkisi incelenmiştir. Serum lipid düzeyleri enzimatik yöntemlerle tayin edilmiştir. Toplam 103 örnekten elde edilen DNA'lardan LPL Pvu II polimorfizmini saptamak için Polimeraz Zincirleme Reaksiyonu (Polymerase Chain Reaction, PCR), Restriksiyon Fragmanı Uzunluk Polimorfizmi (Restriction Fragment Lenght Polymorphism, RFLP) ve agaroz jel elektroforezi teknikleri kullanılmıştır. Çalışmamız sonucunda, örnek gruplarında lipoprotein dağılımları karşılaştırıldığında özellikle triaçilgliserol (p0,05). LPL Pvu II polimorfizminin lipid profiline olan etkisi araştırıldığında ise, P(-/-) genotipinin istatistiksel olarak anlamlı derecede, yüksek LDL-kolesterol seviyeleri ile ilişkili olduğu belirlenmiştir. Elde ettiğimiz bulgular sonucunda, LPL Pvu M P(~/-) genotipinin, Türk toplumunda tip 2 diyabetik hasta grubunda dislipidemiye ve sonuçta aterojenik lipoprotein profiline katkıda bulunarak aterosklerotik kardiyovasküler hastalıklara yatkınlıkta önemli bir rol oynadığı izlenimi elde edilmiştir. 48
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY THE INVESTIGATION OF LIPOPROTEIN LIPASE PVU II GENE POLYMORPHISM AND SERUM LIPOPROTEIN LEVELS IN PATIENTS WITH TYPE 2 DIABETES MELLITUS The relationship between Lipoprotein Lipase (LPL) Pvu II gene polymorphism and lipid profile were studied in the healthy adults and patients with type 2 diabetes mellitus. The results of these studies provided evidence for the possible effect of LPL Pvu II gene polymorphism on the serum lipid and lipoprotein profile in the different groups of individuals. Serum lipid levels were measured enzymatically. PCR (Polymerase Chain Reaction), RFLP (Restriction Fragment Lenght Polymorphism) and agarose gel electroforesis tecniques were used to determine the LPL Pvu II genotypes. When lipoprotein distributions were compared in the sample groups, we found that serum levels of triacylglycerol (p0,05).