Tip 2 diyabetes mellitus'da paraoksanaz1/arilesteraz enzim aktivitesinin mikroalbuminüri ile ilişkisi
Relationship of paraoxanase1 / arylesterase enzyme activity with microalbuminuria in type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 625932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU BÖYÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
AMAÇ: İnsülin direncine bağlı metabolik değişiklikler ve yağ dokusundaki artış neticesinde Tip 2 Diyabetes Mellitus meydana gelmektedir. Bunun sonucunda vücutta oluşan oksidatif stresin yönetilmesinde önemli rol oynayan Paraoksanaz 1/Arilesteraz, yüksek dansiteli lipoprotein (HDL) ile ilişkili olan antioksidan bir enzimdir. Yapılan son çalışmalarda Paraoksanaz1/Arilesteraz aktivitesindeki azalmanın dislipidemi, Diyabetes Mellitus, düşük HDL düzeyi ve oksidatif stresle ilişkili olduğu gösterilmiştir. Diyabetik hastaların lipid profilindeki bozulma neticesinde oluşan ateroskleroz renal düzeyde mikroalbuminüri ile sonuçlanmaktadır, bu bağlamda paraoksanaz 1 /arilesteraz enziminin aktivitesi etkilenmekte ve dolaylı olarak mikroalbuminüri oluşumuna katkı sağladığı düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, Tip 2 diyabetik nefropatisi olan hastalarda HDL-Paraoksanaz1/Arilesteraz aktivitesinin mikroalbuminüri ile ilişkisini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 2018 yılında GOP Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi dahiliye polikliniklerine başvuran, Tip 2 Diyabetes Mellitus tanısı olan ve mikroalbuminürisi bulunan 48 hasta (24 kadın ve 24 erkek) ve 17 sağlıklı gönüllü (9 kadın ve 8 erkek) alınmıştır. Hastaların prospektif ve gözlemsel olarak demografik verileri (yaş, cins, kronik hastalık); boy-kilo-beden kitle indeksi (BMI), bel çevresi ölçümleri, sistolik ve diyastolik kan basıncı ölçümleri ile biyokimyasal tetkikleri, açlık kan şekeri(AKŞ), HbA1c, total kolesterol, trigliserit (TG), LDL, HDL, CRP, üre, kreatinin, idrarda albumin/kreatinin düzeyleri kaydedilmiş; serum paraoksanaz ve arilesteraz düzeyleri çalışılmıştır. BULGULAR: Hasta grubunun % 50,0'ı kadın(n= 24), % 50.0 ' ı(n= 24) erkek, yaş ortalaması 48±11'dir. Sağlıklı gönüllülerde ise 8 kadın ve 9 erkek bulunup, yaş ortalaması 46±5 'dir. Gruplar arasında sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı, kilo, bel çevresi, BMI, AKŞ, HbA1c, trigliserid, HDL, CRP, kreatinin, idrar albumin/kreatinin, ASA, PON dağılımları açısından istatistiksel anlamlı farklılık vardır (p0,05).Hasta grubunda ASA ile diğer parametreler arasında istatistiksel anlamlı korelasyon saptanmamıştır (Spearman Korelasyon Analizi, p>0,05). Hasta grubunda PON ile diğer parametreler arasında anlamlı korelasyon saptanmamıştır. (Spearman Korelasyon Analizi, p>0,05). SONUÇ: Yapmış olduğumuz çalışmamızda Tip 2 Diyabetes Mellitus'lularda paraoksanaz ve arilesteraz düzeyi anlamlı derecede düşük bulunmuş olup PON1/arilesteraz düzeyi ile mikroalbuminüri arasında doğrudan bir ilişki bulunamamıştır. ANAHTAR KELİMELER: Tip 2 diyabetes mellitus, mikroalbuminüri, paraoksanaz/arilesteraz
Özet (Çeviri)
AIM: Type 2 Diabetes Mellitus occurs as a result of metabolic changes due to insulin resistance and increase in adipose tissue. As a result, Paraoxanase 1 / Arylesterase, which plays an important role in the management of oxidative stress in the body, is an antioxidant enzyme associated with high-density lipoprotein (HDL). Recent studies have shown that the decrease in Paraoxanase1 / Arylesterase activity is associated with dyslipidemia, DiabetesMellitus, low HDL level and oxidative stress. Atherosclerosis resulting from deterioration in lipid profile of diabetic patients results in microalbuminuria at the renal level, in this context the activity of paraoxanase 1 / arylesterase is affected and is thought to contribute indirectly to microalbuminuria. The aim of this study was to investigate the relationship between HDL-Paraoxanase1 / Arylesterase activity and microalbuminuria in patients with Type 2 diabetic nephropathy. MATERIALS AND METHODS: The study included 48 patients (24 females and 24 males) diagnosed with TYPE 2 Diabetes Mellitus and had microalbuminuria,17 healthy volunteers (9 females and 8 males) admitted to the internal medicine outpatient clinics of GOP Taksim Training and Research Hospital in 2018. The prospective and observational demographic data of the patients (age, sex, chronic disease); height-weight-body mass index (BMI), waist circumference measurements, systolic and diastolic blood pressure measurements and biochemical tests (fasting blood glucose (FBS), HbA1c, total cholesterol, triglycerides (TG), LDL, HDL, CRP, Urea, creatinine, persistence albumin / creatinine levels were recorded and serum paraoxanase and arylesterase levels were studied RESULTS:50.0% of the patient group is female (n = 24), 50.0% (n = 24) is male and the average age is 48 ± 11. In healthy volunteers, there are 8 women and 9 men, and the average age is 46 ± 5. There was a statistically significant difference between the groups in terms of systolic blood pressure, diastolic blood pressure, weight, waist circumference, BMI, AKŞ, HbA1c, triglyceride, HDL, CRP, creatinine, urinary albumin / creatinine, ASA, PON distributions (p 0.05). There was no statistically significant correlation between ASA and other parameters in the patient group (Spearman Correlation Analysis, p> 0.05). There was no significant correlation between PON and other parameters in the patient group. (Spearman Correlation Analysis, p> 0.05). CONCLUSIONS: In our study, paraoxanase and arylesterase levels were found to be significantly lower in Type 2 Diabetes Mellitus patients, and there was no direct relationship between PON1 / arylesterase level and microalbuminuria. KEYWORDS: Type 2 diyabetes mellitus, microalbuminuria, paraoxanase/arylesterase