Radyasyonun oluşturduğu serbest radikallerin ortadan kaldırılmasında CoQ10'un koruyucu etkisi
The protective effect of CoQ10 on remove of the radiation-mediated free radicals
- Tez No: 156932
- Danışmanlar: PROF.DR. MİNE İNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu çalışmada 17 aylık ratlarda radyasyonla indûklenen oksidatif hasarda koenzim Qio'nun (CoQjo) etkisi incelendi Bu amaçla, kontrol (n=10), radyasyon (n=10), [Radyasyon+CoQio] (b=10) grupları oluşturuldu. Raflara 15 günlük bir periyot içerisinde eşit aralıklarla toplam 4 seansta 5 Gray(Gy) gama ( y ) işim uygulandı. [Radyasyon+CoQl0] grubundaki ratlara ışınlamadan 3 saat önce 1 mg/ÎOO g-vücut ağırlığında CoQî0 veriMi. Ratîar 15 günlük periyot sonunda eş zamanda dekapite edildi ve kan örnekleri alındı. Tam kan redükte gtatatyon (GSH) düzeyleri, eritrosit glutatyon peroksidaz (GPx), süperoksid dismutaz (SOD), katalaz (CAT) aktiviteleri, plazma okside koenzim Qjo [CoQıo(ok)], redükte koenzim Qıo fCoQw(*ed)} düzeyleri ölçüldü. Oksidatif stresin bir indeksi olarak %CoQıo değerlendirildi ve CoQw'un bu parametreler üzerindeki antioksidan etkisi incelendi. Radyasyon grubundaki GSH düzeyi konteoî grubuna göre istatistiksel olarak düşüktü (pO.Ö5). Radyasyon grubunda eritrosit GPx aktiviteleri kontrol ve [Radyasyon+CoQio] grubuna göre istatiksel olarak anlamlı derecede düşüktü (p0.05). Plazma CoQıo(ok) düzeyi radyasyon grubunda kontrol ve [Radyasyon+CoQio] düzeyine göre anlamlı düzeyde yüksekti (p0.05). Radyasyon grubunda plazma CoQÎ0(red) düzeyi, kontrol ve fradyasyott+CoQto] gruplarından düşüktü (p0.05),Eritrosit SOD aktiviteleri, radyasyon grubunda, kontrol (p0.05). Plazma %CoQjo, radyasyon grubunda, kontrol ve {Radyasyon+CoQi0İ[ gruplarına göre istatistiksel olarak yüksekti (pfCoQıo(red)} formülüyle ifade edildiği gibi kontrol ve [Radyasyon+CoQjo] grubundan yüksekti (p oram kostrol grubundan istatistiksel olarak ferklı değildi (p>0.O5). Bu sonuçlar radyasyonla indökîenmiş oksidatif basarın azaltılmasında C0Q10 verilmesinin etkili olabileceğini göstermektedir. t Radyasyon, oksidatif stress, koenzimQio
Özet (Çeviri)
SUMMARY We examined the protective effect of coenzyme Qw (CoQjo) oa radiation-induced oxidative damage in 17 months old rats. Thirty rats were divided into three groups, as and control (n=10), pjadaation+CoQio} (n=10), radiation (n-10), groups. Gamma (y) rays were applied to the rats in total 4 sessions of 5 Gray (Gy) radiation and [Radiaoon+CoQie] groups in 15 days duration with equal interval of 5 days each starting from day zero.l mg/100 g-body weight CoOj© was given to the rats in [Radia6on+CoQt0] group 3 hours before the y-radiation. The rats were decapitated in the same time at the end of 15 days period and blood samples were collected. Whole blood reduced glutathione (GSH) levels, erythrocyte glutathione peroxidase (GPx), superokside dismutase (SOD) and catalase (CAT) activities levels of plasma oxidized CoQ10 fCoQi^ox)}, reduced CoQ!6 fCoQioCred)} were measured. %CoQ10 as index of oxidative stress was appreciated. On these parameters, the effect of CoQjo as an antioxidant was examined. The levels of whole blood GSH in the radiation group were decreased significantly as compared to control (p0.05) Activities of erythrocyte GPx in the radiation group were lower significantly man the control and [Radiation+CoQio] groups (p0.05). The levels of plasma CoQjo(ox) in the radiation group were significantly higher than in the control group (p0.05). The levels of plasma CoQjo (red) in the radiation group were significantly lower than the control and ptadiation+CoQj0] groups (p0.05). The activities of erytroeyte SOD in radiation group was significantly lower too those in the control (p0.05). %CoQio in radiation group was significantly higher than conttol and [Radiation+CoQio] groups (p0.05). This results show that CoQio can reduce radiation-mediated oxidative injury. Key Wflrils: Radiation, oxidative steess, coenzyme Qio