Psikiyatrik hastalıkların tedavisinde kullanılan lityumun metabolik etkilerinin ve antioksidan özelliklerinin araştırılması
The investigation of metabolic effects and antioxidant properties of lithium used for treatment of phychiatric patients
- Tez No: 156931
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜLEYMAN CANER KARAHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
7. ÖZET Bipolar duyguların bozuklukları görülme sıklığı yüksek olan, uzun süreli tedavi gerektiren ve nüksedebilen (tekrarlayabilen) hastalık grubudur. Lityum bu hastalıklarda en fazla kullanılan ilaçtır ve tedavisi yıllar hatta ömür boyu devam edebilir. Lityumun manik veya depresif dönemleri tedavi edici, dönemlerin arasını uzatıcı ve yeni dönemlerin oluşmasını engelleyici etkisinin yanmda tiroid hormonları ve lipid metabolizması başta olmak üzere karbohidrat metabolizmasına, elektrolit dengesine, eser elementler üzerine dolayısıyla membran potansiyeli ve transportuna, enzim aktivitelerine, oksidan-antioksidan denge üzerine farklı ve ciddi yan etkilerinin olduğu ifade edilmektedir. Bu çalışmada lityumun çeşitli etkilerini incelemek amacıyla Bipolar duygulanım bozukluğu tanısı ile takip edilen 15 hastadan tedavi öncesi, mizacın stabilize olduğu dönem ve takip dönemlerinde kan örnekleri alınarak lityum, rutin kan biyokimyası, tiroid hormonları, elektrolitler ve eser elementler, kan sayım parametreleri ve oksidan-antioksidan denge parametreleri analiz edildi. Eritrosit Na- K-ATPaz aktivitesi Bomboş, protein tayini Lowry, eritrosit ve plazma MDA tayini Yagi, eritrosit katalaz aktivitesi Aebi, eritrosit GR aktivitesi Goldberg, GSH-Px aktivitesi Beutler, eritrosit SOD NBT (nitrobluetetrazolium) metoduna göre ölçüldü. Rutin biyokimyasal parametreler Roche Modular Analytics ve Dade Behring BN-II ve kan sayımı ise Beckman-Coulter Gen-S otoanalizörlerinde tayin edildi. Çinko, nitrit ve nitrat miktarları ve total antioksidan kapasite ölçümleri spektrofotometrik olarak yapıldı. Lityumun etkilerini değerlendirmek ve yorumlamak amacıyla 3. evredeki değerler esas alınarak gruplar birbiriyle kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Investigation Of Metabolic Effects And Antioxidant Properties Of Lithium Used For Treatment Of Phychiatric Patients Bipolar feeling disorders are the group of recurrent disorders, seen in high frequency and need long time treatment. Lithium is the most used drug in those diseases and treatment may continue year by year, even during all the life. In addition to the effects on treating of manic and depressive periods, on extension of the time between periods and on blocking the formation of new periods. Lithium have various and serious side effects on thyroid hormones, lipid metabolism, balance of electrolytes, trace elements and therefore membrane potantia! and transport, enzyme activities and oxidant-antioxidant balance. In the present study, to investigate various effects of lithium, blood samples of 15 patients with bipolar feeling disorders in periods of pretreatment, stable of mood and follow-up were drawn, the levels of routine blood biochemical parameters, lithium, thyroid hormones, trace elements, blood count parameters and oxidant-antioxidant parameters were determined. Methods used include Bomboş method for erytrocyte Na-K-ATPase activity, Lowry method for protein, Yagi method for erytrocyte and plasma MDA, Aebi method for erytrocyte catalase activity, Beutler method for erytrocyte GSH-Px activity, Goldberg method for erytrocyte GR activity, NBT (nitroblue tetrazolium) method for erytrocyte SOD. Routine biochemical parameters and blood counts were determined by autoanalyzers (Roche Modular Analyzers, Dade Behring BN-II and Beckman- Coulter Gen-S). Zinc, nitrite and nitrate concentrations and total antioxidant capacity were analysed by spectrofotometric methods. To determine and interpret the effects of lithium, periods were compared with respect to follow-up period.