Klasik tedaviye dirençli diffüz diabetik makula ödeminde intravitreal triamsinonlon asetonid etkinliğinin araştırılması
Intravitreal tramcinolone acetonide for the treatment of refractory diffuse diabetic macular edema
  1. Tez No: 156943
  2. Yazar: YILDIRAY YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ GÜLECEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
VI. ÖZET Kortikosteroidlerin intraokuler inflamasyonu baskılayıcı ve proliferasyonu engelleyici etkileri oftalmolojide çok iyi bilinmekte ve kullanımları gittikçe yaygınlaşmaktadır. Machemer, Peyman gibi araştırmacıların öncülüğünde hayvanlar üzerinde başlatılan deneysel çalışmalar ve klinik gözlemlerle steroidlerin direkt olarak vitre içine enjekte edilebiliceği gösterilmiş ve sonrasında intravitreal triamsinolon asetonid uygulaması, diffuz diabetik makuler ödem, proliferatif diabetik retinopati,neovasküler glokom,yaşa bağlı eksudatif makuler dejenerasyon ve uveit dahil olmak üzere intraokuler neovasküler, ödematöz, ya da inflamatuar bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaya başlamıştır. Diffuz Diabetik Makula Ödemi gibi dirençli makula ödemİyle karakterize makuler hastalıkların tedavisinde Steroidlerin sistemik yan etkilerinden kaçınmak ve de intraokuler dokularda yüksek konsantrasyon elde etmek için intravitreal olarak Triamsinolon Asetonid (TA) enjeksiyonu önerilmiştir.TA inflamasyonun baskılanmasında,kan-retina bariyerinin düzenlenmesinde,vasküler yapılardaki kaçakların önlenmesinde etkin olup,uzun süreli aktif bir steroiddir. Biz de bu çalışmayla,laser fotokoagulasyon,hiperbarik oksjen ve asetazolamid gibi bilinen klasik tedavilere cevap vermeyen diffuz diabetik makula ödemli 74 hasta üzerinde İVTA enjeksiyonun klinik etkinliğini araştırdık. Çalışma sonucunda enjeksiyon uygulanan hastalarda başlangıç seviyesiyle kıyaslandığında, en azından kısa dönem için, görme keskinliğinde ve anjiografideki flöresein kaçaklarında belirgin iyileşme izledik.Ortalama 6 aylık takip süresinde, göz içi basıncı 21 mmHg nın üzerine çıkan 10 hasta ile katarakt gelişen 4 hasta dışında enjeksiyon ve ilaç dozuna ilişkin endoftalmi ya da retina dekolmanı gibi komplikasyona rastlamadık.Benzer çalışmalarada olduğu gibi bizim çalışmamızda da karşılaştığımız en önemli komlpikasyon göz içi basınç 75artışı idi ve yine önceki çalışmalarla aynı doğrultuda hepsi medikal tedaviyle kontrol altına alındı.Görme keskinliğinde elde edilen artış takip süresinin tamamında devam etmedi ve yaklaşık 3 ay sonra vitre içi triamsinolonun kristallerinin kaybolmasıyla tekrar eski haline geriledi. Sonuç olarak,4 mg IVTA enjeksiyonu Diffüz Diabetik Makula Ödemi tedavisinde,en azından kısa dönem için, etkili gözükmektedir.TA nun etkin ve güvenilirliğinin ileri çalışmalarla teyit edilmesiyle Diffiiz Diabetik Makula Ödemi tedavisinde yerini alacağı; bununla birlikte kronik persistant seyirli olgularda her 4-6 ayda bir enjeksiyon tekrarı gereksinimi, hastalarda tolere edilemeyecek enjeksiyona bağlı komplikasyonların gelişimine yol açabilir.İşte bu olgularda makula ödeminin uzun dönem tedavisinde intraokuler yavaş salınımlı kortikosteroid implantları düşünülebilecek bir alternatiftir. 76
Özet (Çeviri)
VII. ingilizce özet SUMMARY In ophthalmology,Corticosteroids are well known and have widely been used to reduce intraocular inflammation and to suppress proliferation of cells.Based on experimental studies performed by and others, as well as on clinical observations, were reported the possibility of injecting cortisone directly into the vitreous cavity in experimental settings in animals, intravitreal injections of triamcinolone acetonide have increasingly been used as treatment for intraocular neovascular, oedematous, or inflammatory diseases including diffuse diabetic macular oedema, proliferate diabetic retinopathy, neovascular glaucoma, exudative age related macular degeneration, and uveitis. In an attempt to avoid the systemic adverse effects and to have high intraocular concentration of steroids,intravitreal triamcinolone has been proposed recently as potential therapy for several macular diseases characterized by refractory macular edema as diffuse diabetic macular edema.Triamcinolone acetonide is a potent, long-acting steroid drug, capable of inhibiting inflammation, improving blood-retinal barrier status, and decreasing vascular permeability and leakage. We also purpose of this study to evaluate the clinical outcome of intravitreal injection of 4 mg of triamcinolone acetonide as treatment of 74 patients with diffuse diabetic macular edema unresponsive to treatment of laser photocoagulation and also to other conventional therapy such as hiperbaric oxygen and acetozalamide. 77The patients were enrolled the study group showed a significant improvement in visual acuity and a decreasing fluorescein leakage on the angiograms significantly compared with that seen at baseline at least İn the short term. Intraocular pressure exceeded 21 mm Hg in 10 eye(s),and 4 eyes exhibited cataract progression,and no otherdose or injection-related complications were observed in our study, such as retinal detachment or endophthalmitis during a mean follow-up of 5,85±1,17 (median:6) months. In agreement with other clinical and experimental studies,the main side effect we observed here was IOP elevation, was controlled by topical medication in all cases. The improvement in visual acuity in the patients of the present study was not constant for the entire follow-up period of the study. Approximately 3 months after the injection when the triamcinolone acetonide crystals disappeared, visual acuity showed a tendency to decline. In conclusion, intravitreal injection of 4-mg TA seems effective in improving diffuse diabetic ME, at least in the short term. If intravitreal TA proves to be safe and effective, its place in the treatment of diffuse diabetic ME ; however, in this chronic disease, the need to repeat intravitreal injections every 4 to 6 months will increase the risk of injection-related complications,and may not be tolerated by the patients. In such cases, intraocular slow-release devices for corticosteroids may be an interesting alternative,because of using intravitreally implanted slow release devices can decrease the recurrence rate of macular edema for a longer period. 78